Na pielgrzymim szlaku

Na pielgrzymi szlak do Tronu Jasnogórskiej Pani wyruszyła Piesza Pielgrzymka Sosnowiecka oraz  375 Piesza Pielgrzymka Kaliska.

Ksiądz Robert Lewandowski, kierownik pielgrzymki kaliskiej powiedział, że pątnicy podczas drogi będą odkrywać Kościół jako dom; miejsce do którego zmierzają.

 „W tym roku pielgrzymka zmierza na Jasną Górę pod hasłem „Kościół naszym domem”. Chcemy w ten sposób na nowo odkrywać Kościół jako to miejsce, gdzie człowiek realizuje swoją drogę do świętości. Przygotowywane są przez ojców duchownych konferencje, które mają na celu jeszcze bardziej wprowadzić nas w świadomość przeżywania wspólnoty Kościoła. Pielgrzymi 13 sierpnia wkraczają na Jasną Górę. Zostajemy do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. I jako jedna z nielicznych pielgrzymek wracamy również pieszo do Kalisza do Sanktuarium św. Józefa”- powiedział ks. Robert Lewandowski.

 Pielgrzymka kaliska jest jedyną z najstarszych pieszych pielgrzymek w kraju. Po raz pierwszy na jasnogórski szlak wyruszyła w 1637 r. Od tego czasu nieprzerwanie co roku przychodzi do tronu Królowej Polski.

Od dzisiaj w  drodze jest już także Pielgrzymka Sosnowiecka. Myślą przewodnią wspólnej wędrówki jest Boże Miłosierdzie. „Będziemy rozważać to, co Jan Paweł II zadał w Krakowie”- powiedział ks. Henryk, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Sosnowieckiej.

 „Hasło pielgrzymki „Bądźcie świadkami Miłosierdzia”. W tym roku jest u nas peregrynacja obrazu Miłosierdzia Bożego w diecezji. I to jest nawiązanie do tego wydarzenia. Pielgrzymka wyrusza spod Bazyliki  św. Andrzeja. Tematy konferencji będą związane z tematem Miłosierdzia Bożego. Chcemy wprowadzić ludzi, którzy będą szli na pielgrzymkę w to co Ojciec Święty zadał nam w Krakowie- „Żebyśmy byli świadkami miłosierdzia” – powiedział ks. Henryk.

 Jeszcze tylko kilka dni potrwa 26 pielgrzymka archidiecezji białostockiej. Czwartek jest jedenastym dniem wędrówki. ks. Antoni Wiszowaty, Przewodnik grupy Amarantowo- Żółtej

  „Nasza pielgrzymka w tym roku wyruszyła pod hasłem nawiązującym do hasła roku duszpasterskiego, idziemy pod hasłem „Do domu Matki”. Nasza pielgrzymka przebiega w etapach. Każdego dnia zawsze jest poranna Eucharystia jak również konferencja, którą przygotował ks. Arkadiusz Orzeł z diecezji ełckiej. W naszej pielgrzymce wędruje 10 kapłanów, 10 kleryków. My też modlimy się o katolickie media bo wiemy jaka jest teraz sytuacja w Polsce. Ta intencja przewija się w codziennych modlitwach”- powiedział ks. Antoni Wiszowaty.

 Na Jasną Górę co roku wędruje ponad 280 Pieszych Pielgrzymek z kraju oraz z zagranicy.

 

Wypowiedź ks. Roberta Lewandowskiego


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź ks. Henryk


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź ks. Antoni Wiszowaty


Pobierz Pobierz

drukuj