Piesze Pielgrzymki wchodzą na Jasną Górę

 Na Jasną Górę z różnych zakątków Polski docierają piesze pielgrzymki. Od wczesnych godzin porannych pod jasnogórski Szczyt wchodzą kolejne grupy pielgrzymkowe. 

 

Do Tronu Królowej Polski dotarła m.in. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Pielgrzymi ordynariatu polowego Wojska Polskiego są już na Alejach Najświętszej Maryi Panny i za chwilę wielobarwna, wielokolorowa różnych mundurów pielgrzymka żołnierzy wejdzie na Jasną Górę. Pielgrzymujemy od 10 dni, przez 9 dni pielgrzymowaliśmy wraz z pielgrzymką akademicką warszawską. Naszym hasłem były słowa: daj świadków. Ostatni dzień to dzień, kiedy pielgrzymka wojskowa maszeruje na Jasną Górę wraz ze strażą graniczną, strażą obrony kolei oraz służbą celną” – powiedział ks. Zbigniew Kępa, rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

 

Do stóp Jasnogórskiej Pani dotarła także – warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.

 

„Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: daj świadków. Pielgrzymowaliśmy, aby zobaczyć, co potrzeba prawdziwemu świadkowi. Grupa ma konkretną duchowość bo pielgrzymujemy z duchowością Ignacjańską, konkretny program duchowy, konferencje. W programie znajdują się mi.in. medytacja Ignacjańska, rachunek sumienia. Ta druga strona rysu naszej grupy to jest rys harcerski” – powiedział ks. Paweł Witkowski.

 

Wśród pielgrzymów panują radosne nastroje i życzliwość, co buduje atmosferę wspólnoty i braterstwa – akcentuje ks. Jan Oleszko, kierownik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki.

 

„Szczęśliwie przeszliśmy bez żadnych wypadków, większych incydentów. Atmosfera wyjątkowo dobra, rodzinna może trochę mniejsze grupy, ale przez to każdy się zna. 18 grup prowadzonych jest przez różne rodziny zakonne. W ten sposób jest wielość charyzmatu na pielgrzymce, jest kolorowo jeżeli chodzi o te charyzmaty i tym, że skupia młodzież i pielgrzymów z całej Polski wyruszając właśnie z Warszawy” – powiedział ks. Jan Oleszko.

 

Do Królowej Polski dotarli także pątnicy z Łowicza.

 

„Jest za co dziękować, za całe nasze życie, z to wszystko czego Pan Bóg dokonuje w nas, za to wszystko co dobre, ale również za każde doświadczenie, które umacnia naszą wiarę, hartuje nasz charakter i sprawia, że to w Panu Bogu odnajdujemy naszą Opokę, na Nim możemy się oprzeć. Niesiemy dzisiaj w sposób bardzo świadomy te wszystkie dziękczynienia ale także i prośby po to że4by złożyć je przed obliczem Matki Najświętszej. To będzie krótka chwila, to będzie 9 dla dwóch grup 10 dni pielgrzymowania po to, aby wejść do kaplicy dosłownie na chwilę na jedno Zdrowaś Maryjo, bo za nami będą następni” – powiedział ks. Piotr Krzyszkowski z Pieszej Pielgrzymki Łowickiej.

 

Pielgrzymi wezmą udział w jutrzejszej Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt Maryjnych.

 

 

Wypowiedź ks. Zbigniewa Kępy:

 

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź ks. Pawła Witkowskiego:

 

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź ks. Jana Oleszko:

 

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź ks. Piotra Krzyszkowskiego:

 

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM
drukuj