Rusza 34 Toruńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wędrówka do Królowej Polski rozpoczęła się w sobotę o godz. 6 rano Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp Andrzeja Suskiego – ordynariusza diecezji toruńskiej. Eucharystię sprawowaną w Katedrze śś. Janów. transmitowało Radio Maryja. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary”. Jest to jednocześnie hasło rozpoczynającego się w tym roku nawiedzenia diecezji toruńskiej przez kopię Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej.

Pielgrzymka wejdzie na Jasną Górę 12 sierpnia o godz. 17.00. Zakończy się po Mszy św. sprawowanej o godz. 18.30 na Wałach Jasnej Góry. Pielgrzymom towarzyszą duchowo ci, którzy nie mogą się wybrać na pielgrzymkowy szlak. Będą się spotykać na wspólnej modlitwie i Mszy św. w jednym z wyznaczonych kościołów Torunia.  Wezmą także udział w symbolicznym przejściu z modlitwą i pieśnią ulicami miasta. Tegoroczna Minipielgrzymka pragnie jak w poprzednich latach nieść pomoc Ojcu Świętemu i modlić się w aktualnych intencjach Kościoła i świata.

Ks. Wojciech Miszewski, kierownik Pieszej Pieszej Pielgrzymki z Torunia na Jasną Górę, powiedział, że idea pielgrzymowania jest wpisana w życie człowieka. Łacińska sentencja mówi „Vitae peregrinatio est”, czyli „życie jest pielgrzymowaniem”. Zadaniem pielgrzymki jest oderwanie nas od codzienności. Ma ona pomóc nam skupić się na wnętrzu, pozwolić zająć się tym, na co brakuje czasu w codziennym zabieganiu. Przecież, gdy rozpoczynamy pielgrzymkę religijną, to zawsze przyświeca nam myśl, by dotrzeć do jej celu. I o to samo chodzi w ziemskim życiu. W nim także mamy cel, do którego dążymy – zbawienie.

Wędrując na Jasną Górę w kolejnej pielgrzymce pragniemy jak zwykle przeżywać swoje „Rekolekcje w drodze”.  Naszą przewodniczką „w drodze” będzie jak zwykle Maryja, która pragnie umacniać naszą wiarę, tak jak w Wieczerniku umacniała wiarę Apostołów. Niech ten błogosławiony czas, zgodnie z pragnieniem naszego Pasterza, ks. bp. Andrzeja Suskiego będzie okazją do wytężonej modlitwy o błogosławione owoce Maryjnego Nawiedzenia w Diecezji Toruńskiej – dodaje ks. Wojciech Miszewski.

 

Ks. dr Józef Szamocki – Biskup Pomocniczy Diecezji Toruńskiej, podkreśla, że człowiek jest pielgrzymem, bo w jakiś sposób zostało nam to objawione. Najbardziej czytelnym obrazem naszego pielgrzymowania do Pana Boga jest właśnie piesza pielgrzymka. To wtedy najbardziej identyfikujemy się z tym, co w nas samych – wtedy najbardziej jesteśmy pielgrzymami.

Pielgrzymi idą na Jasną Górę z różnymi intencjami, ale przede wszystkim jest to pragnienie pogłębienia wiary, oraz dziękczynienie i intencje błagalne. Ta prośba o pomoc szczególnie widoczna jest podczas codziennych nowenn. Wówczas pielgrzymi wypisują intencje na kartkach i potem wspólnie się modlą o ich spełnienie. Są też oczywiście intencje pokutne za popełnione grzechy. Niekiedy potrzeba właśnie pielgrzymkowego trudu, by zacząć nowe życie. Wyrzeczenie podnosi bowiem naszą wewnętrzną świadomość faktu, że grzech jest odkupiony – podkreśla ks. Wojciech Miszewski.

Ks. dr Józef Szamocki, dodaje, że kiedyś ludzie szli szukając powołania, czy zanosili swoje problemy. Rytm pielgrzymki, a raczej to, co ukryte jest w danej grupie, najlepiej można usłyszeć na nowennach i modlitwach – prośbach, które są zanoszone. I przed laty i dzisiaj ludzie modlą się o rozeznanie powołania, o dobrego męża, czy żonę, o nawrócenie taty, żeby mama miała lżej albo żeby ktoś pracę znalazł. Życie to samo, co kiedyś i tak samo oddawane Panu Bogu.

„Maryjo, prowadź nas drogą wiary” to także hasło nawiedzenia w tym roku diecezji toruńskiej przez kopię Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. Peregrynacja tego obrazu rozpoczęła się 26 sierpnia 1957 roku i objęła cały kraj. W każdym miejscu nawiedzenia witały Maryję rzesze wiernych, którzy jak pierwsi uczniowie Chrystusa trwali z Nią na modlitwie i czuwaniu. W smutnych latach komunizmu nawiedzenie Jasnogórskiej Pani było promieniem radości i nadziei. Wielokrotnie w peregrynacji uczestniczyli kard. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński. Dla wielu były to okazja do rewizji życia i nawrócenia. Jakże często wypowiadano słowa wyjęte z Ewangelii: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie” (Łk 1,43). Te same słowa cisną się również na nasze usta, gdy ponownie oczekujemy na Maryję w Jej wizerunku omodlonym przez miliony rodaków.

Nawiedzenie diecezji toruńskiej rozpocznie się 26 sierpnia 2012 roku, w samą uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, a zakończy 15 września 2013 roku, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Jasnogórski obraz nawiedzi wszystkie parafie, domy zakonne i seminarium duchowne.

Ksiądz Biskup Andrzej Suski w liście ogłaszającym peregrynację napisał: „Zachęcam serdecznie wszystkie wspólnoty parafialne i kościelne do przygotowania duchowego na spotkanie z Matką Bożą. W miejscach poprzedzających nawiedzenie niech trwa modlitwa upraszająca owoce tego spotkania. Widomym znakiem modlitwy będą stągwie napełnione zapisem naszych dziękczynień, próśb i zawierzeń, które przekażemy Maryi na zakończenie Jej nawiedzenia”.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl