USA i Rosja zgodne w sprawie syryjskiej broni chemicznej

USA i Rosja porozumiały się w sprawie planu dotyczącego syryjskiej broni chemicznej – poinformował w sobotę po rozmowach w Genewie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Dodał, że Syria ma tydzień na przedstawienie spisu swej broni chemicznej.

Poinformował też, że inspektorzy ds. broni chemicznej mają przybyć do Syrii nie później niż w listopadzie. Dodał, że w zawartym w sobotę porozumieniu rosyjsko-amerykańskim w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej zapisano też usunięcie jej z tego kraju do połowy 2014 roku.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że porozumienie pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem oparte jest na konsensusie i kompromisie. Dodał, że cel rozmów został osiągnięty.

W piątek Kerry poinformował, że uzgodnił z szefem rosyjskiej dyplomacji, iż obaj ponownie spotkają się około 28 września w Nowym Jorku, podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by spróbować ustalić datę międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii, tzw. Genewy 2.

Kerry w niedzielę udaje się do Jerozolimy, gdzie będzie rozmawiać o sytuacji w Syrii i o izraelsko-palestyńskich rokowaniach pokojowych z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Potem pojedzie do Paryża na spotkanie w poniedziałek z szefami dyplomacji Francji Laurentem Fabiusem i Wielkiej Brytanii Williamem J. Hague’m. Spotka się także osobno z saudyjskim ministrem spraw zagranicznych Saudem al-Fajsalem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl