fot. twitter.com/PKN_ORLEN

Pierwszy terminowy kontrakt PKN Orlen na dostawy ropy z USA

PKN Orlen poinformował dziś o zawarciu z Exxon Mobil swego pierwszego kontraktu terminowego na dostawy ropy z USA. Umowa przewiduje dostawy łącznie ok. 1 mln ton surowca w ciągu roku na potrzeby rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

PKN Orlen podkreślił, że kontrakt taki zawarł jako jako pierwsza polska firma w historii.

„Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy proces dywersyfikacji dostaw ropy, rozszerzając nasze portfolio o dodatkowy wolumen surowca amerykańskiego” – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak dodał, „od początku moim priorytetem było i jest nadal stabilne zaopatrzenie wszystkich rafinerii Grupy Orlen, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw w regionie”.

Daniel Obajtek przypomniał, że „przez ostatnie trzy lata z sukcesem wzmocniliśmy relacje z największymi światowymi producentami ropy, w tym Saudi Aramco oraz zabezpieczyliśmy nowe kierunki dostaw, na przykład z Afryki Zachodniej. W ten sposób zwiększaliśmy również bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, ograniczając uzależnienie wyłącznie od jednego dostawcy”

Jak podała spółka, terminowy kontrakt na zakup amerykańskiej ropy to m.in. wynik analizy w zakresie komplementarności różnych gatunków ropy z możliwościami technologicznymi rafinerii koncernu.

Obecnie rafinerie Grupy Orlen zaopatrywane są w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli, czy Nigerii – przypomniał koncern w komunikacie.

Według PKN Orlen, zakup gatunku lekkiej i słodkiej ropy jaką jest WTI (West Texas Intermediate) wpływa na wzrost uzysków. Charakteryzuje się ona bowiem bardzo dobrymi parametrami gęstości i zawartości siarki, co sprawia, że w procesie przerobu uzyskuje się z niej m.in. dużą ilość tzw. produktów białych, jak benzyna czy olej napędowy – podkreśliła spółka.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl