USA: Trump i Clinton wygrali prawybory w stanie Nowy Jork

Z miażdżącą przewagą Donald Trump wygrał we wtorek prawybory republikańskie w stanie Nowy Jork, umocniając się tym samym na pozycji lidera w wyścigu do partyjnej nominacji prezydenckiej w tegorocznych wyborach. Prawybory demokratyczne wygrała Hillary Clinton.

Po obliczeniu około połowy głosów, Trump zdobył ich 61,5 procent, gubernator stanu Ohio John Kasich – 24,1 procent a senator z Teksasu, Ted Cruz – 14,4 procent.

Prawybory w Partii Demokratycznej w Nowym Jorku wygrała, zgodnie z przewidywaniami, była Pierwsza Dama i sekretarz stanu Hillary Clinton. Pokonała swego jedynego rywala, senatora ze stanu Vermont Bernie Sandersa, różnicą około 17 punktów procentowych.

Zarówno Trump jak i Clinton byli faworytami w swoim macierzystym stanie Nowy Jork. Trump jest nowojorczykiem z urodzenia, Clinton przeprowadziła się tam w 2000 r., kiedy wygrała wybory na senatora z tego stanu.

Na krótko po zamknięciu lokali wyborczych nie wiadomo było jeszcze czy Trumpowi udało się zdobyć wszystkich 95 delegatów ze stanu Nowy Jork, co znacznie przybliżyłoby go do upragnionego celu – uzyskania w prawyborach większości głosów delegatów na przedwyborczą konwencję Partii Republikańskiej – GOP (minimum 1237), co zagwarantowałoby mu nominację na kandydata tej partii do Białego Domu.

Jeśli Trump, ani jego rywale do nominacji John Kasich i Ted Cruz nie zdobędą wymaganego minimum delegatów, o nominacji rozstrzygnie dopiero konwencja GOP w Cleveland, w stanie Ohio, pod koniec lipca.

Po ogłoszeniu wstępnych rezultatów głosowania Trump wygłosił przemówienie.

Zdaniem komentatorów zdecydowane zwycięstwo Hillary Clinton nad Sandersem w stanie Nowy Jork praktycznie przesądza, że kandydatem Demokratów na prezydenta będzie właśnie ona.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl