fot. flickr.com

Syryjska opozycja nie pojedzie na rosyjską konferencję ws. Syrii

Syryjska opozycja nie weźmie udziału w zaplanowanej na 29-30 stycznia w rosyjskim kurorcie Soczi konferencji w sprawie Syrii – poinformował w nocy z piątku na sobotę w Wiedniu przedstawiciel syryjskiej opozycji.

„Podjęliśmy decyzję, że nie pojedziemy do Soczi” – oświadczył przedstawiciel Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) Jehja al-Aridi po zakończeniu w stolicy Austrii kolejnej nieudanej rundy rozmów pokojowych w sprawie Syrii.

HNC reprezentuje główne ugrupowania syryjskiej opozycji.

Al-Aridi ocenił inicjatywę Rosji, najważniejszego obok Iranu sojusznika reżimu w Damaszku, jako próbę marginalizacji negocjacji pokojowych ws. Syrii prowadzonych pod auspicjami ONZ.

Podczas dwudniowego pobytu przedstawicieli syryjskiego rządu i opozycji w Wiedniu nie doszło do ich bezpośrednich rozmów. Obie delegacje wymieniały się propozycjami poprzez specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii Staffana de Mistury.

De Mistura powiedział w piątek wieczorem, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nie zdecydował jeszcze, czy ONZ weźmie udział w rosyjskiej konferencji ws. Syrii, która ma się odbyć w Soczi na początku przyszłego tygodnia.

Głównym celem konferencji w Soczi ma być wyznaczenie komisji do pracy nad nową konstytucją Syrii – informują rosyjscy urzędnicy.

Wojna w Syrii w ciągu prawie siedmiu lat pochłonęła ponad 340 tys. ofiar śmiertelnych i przekształciła się w złożony konflikt, w który są zaangażowane regionalne i światowe mocarstwa. Konflikt zaczął się w marcu 2011 roku od krwawego stłumienia przez siły reżimu Asada prodemokratycznych manifestacji.

PAP/RIRM

drukuj