PAP/EPA

Rosja będzie kontynuować działania bojowe w Syrii

Rosja zapowiedziała, że będzie kontynuować działania bojowe w Syrii. Prezydent Władimir Putin nie wykluczył operacji na szeroką skalę.

Siedemnastu bojowników syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada zginęło, a trzydziestu zostało rannych. Atak w prowincji Aleppo przeprowadziły dwie grupy dżihadystów związane z Al-Kaidą. Walkę zakończyła interwencja rosyjskich sił powietrznych.

– Musimy kontynuować walkę z terrorystami. W dużej mierze udało im się zbudować przyczółek w rejonie Idlib. Jeśli mają zamiar przeprowadzić stamtąd jakiekolwiek naloty – a dzieje się to od czasu do czasu – to odpowiemy siłą – zadeklarował prezydent Rosji Władimir Putin.

Dzięki wsparciu ze strony Moskwy syryjskie siły odzyskały kontrolę nad większością swojego terytorium. Wciąż dochodzi tam jednak do pojedynczych ataków terrorystycznych. Rosja nie wyklucza operacji na szeroką skalę.

– Właściwie to nie my, tylko prezydent Syrii przeprowadza każdą operację, ale z naszym wsparciem, głównie lotniczym. Niestety, cierpią tam cywile pod uciskiem terrorystów. Musimy zrównoważyć skalę tego, co dzieje się w tej strefie i potencjalne koszty działań bojowych – powiedział Władimir Putin.

Dlatego choć taka operacja nie jest wykluczona, to na razie ze względów humanitarnych została wstrzymana. Rosja pomaga Syrii w działaniach bojowych od 2015 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj