fot. sxc.hu

Rosja wprowadzi narodowy system kart płatniczych

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że jego kraj stworzy narodowy system kart płatniczych wzorowany na tych wprowadzonych już w Japonii i Chinach.

Putin wyjaśnił, że chodzi o uniezależnienie Rosji od zagranicznych firm, które w ubiegłym tygodniu, po nałożeniu przez rząd USA sankcji na Rosję, wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków, choć te nie zostały objęte restrykcjami.

– W takich krajach jak Japonia i Chiny systemy te funkcjonują bardzo dobrze. Początkowo były nastawione na własne rynki, na własną ludność. Teraz zdobywają coraz szerszą popularność. Japoński system działa w 200 krajach – oświadczył Putin na spotkaniu z władzami Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu.

– Szkoda, że niektóre firmy wprowadziły znane ograniczenia. Sądzę, że doprowadzi to do utraty przez nie określonych segmentów rynku; rynku bardzo atrakcyjnego – dodał, nie wymieniając konkretnych firm.

Wiadomo jednak, że chodzi o Visa i MasterCard, które w zeszły piątek wstrzymały transakcje banków SMP, Sobibanku i Inwestkapitałbanku, przez co klienci nie mogli dokonać wypłat i transakcji ich kartami. Szacuje się, że ucierpiało na tym około 500 tys. Rosjan. W niedzielę działanie kart tych banków przywrócono.

Żaden z tych banków nie jest objęty sankcjami wprowadzonymi przez Waszyngton w reakcji za rosyjską agresję na Krymie. Zostały one zastosowane wobec ich głównych udziałowców – braci Arkadija i Borysa Rotenbergów oraz Jurija Kowalczuka, oligarchów uchodzących za przyjaciół Putina.

PAP/RIRM

drukuj