M. Lewandowski: To koniec dyskryminacji pracowników na umowach cywilno-prawnych

Po wprowadzeniu nowej stawki godzinowej nie będzie już możliwe zatrudnienie pracowników za cztery złote na godzinę – ocenił Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Odniósł się w ten sposób do decyzji rządu, który przyjął wczoraj nowelę ws. stawki godzinowej. Zakłada ona minimum 12 zł brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie oraz dla samozatrudnionych. Obecnie pensja minimalna dotyczy tylko osób zatrudnionych na etat.

Nowa regulacja ma przeciwdziałać nadużywaniu umów cywilnoprawnych i chronić osoby otrzymujące wynagrodzenie na najniższym poziomie.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”, zwraca wagę, że dzięki rządowym przepisom nie będzie możliwy już wyzysk pracowników zatrudnionych na umowy cywilno-prawne.

– Po wprowadzeniu nowych przepisów taka sytuacja będzie niemożliwa. Pracownicy ci będą musieli otrzymać dwu-, trzy-, a niektórych przypadkach nawet czterokrotnie wyższe wynagrodzenie niż otrzymywali do tej pory. Mówię tutaj szczególnie o pracownikach zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych. Byli oni do tej pory w sposób drastyczny dyskryminowani w stosunku do innych pracowników. To także poprawi sytuację pracowników na umowach etatowych, gdyż do minimalnego wynagrodzenia nie będą wliczane dodatki za godziny nocne, więc ci pracownicy też otrzymają wyższe wynagrodzenie, a także – co mamy nadzieję – wyższa stawka godzinowa w umowach cywilno-prawnych będzie zniechęcała pracodawców do dostosowania tych form zatrudnienia i będą bardziej chętni, aby zatrudniać pracowników na umowy etatowe – mówi Marek Lewandowski.

Obecnie pracownik w pierwszym roku pracy musi otrzymać co najmniej 80 proc. płacy minimalnej. Po zmianach wszyscy pracownicy – niezależnie od stażu pracy – będą otrzymywać minimalne wynagrodzenie w jednakowej, pełnej wysokości. Rozwiązanie to znosi dyskryminację młodych ludzi na rynku pracy.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl