fot. Bundesarchiv

Litwa: publikacja dokumentów o zbrodniach Armii Czerwonej

Na Litwie rozpoczęto publikację dokumentów świadczących o zbrodniach Armii Czerwonej. Zajmuje się tym Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

Na specjalnej stronie internetowej publikowane są dokumenty świadczące o zbrodniach, w tym morderstwach, gwałtach i rozbojach popełnionych w tym kraju przez Armię Czerwoną w latach 1944-1953.

Prezentację nieujawnianych dotychczas publicznie dokumentów instytucji władz okupacyjnych rozpoczęto w związku z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą wycofania wojsk sowieckich z Litwy.

Z ujawnionego sprawozdania dla ministra spraw wewnętrznych ZSRR wynika, że w 1947 r. od stycznia do maja sowieccy wojskowi stacjonujący na Litwie popełnili 206 przestępstw; odnotowano m.in. 9 zabójstw, 52 rozboje i 134 grabieże. W dokumentach opisywane są też przypadki strzelania przez pijanych żołnierzy i podpalania gospodarstw domowych.

Ostatni żołnierz sowiecki opuścił Litwę 31 sierpnia 1993 r. Jutro w Wilnie w związku z tym odbędą się uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz kraju. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj