By Ināra Mūrniece tiekas ar Lietuvas premjerministru (32227349026).jpg:Saeimaderivative work: Homo ergaster (talk) - Ināra Mūrniece tiekas ar Lietuvas premjerministru (32227349026).jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58315939

Litwa: premier zaprosił AWPL-ZChR do koalicji rządowej

Premier Litwy Saulius Skvernelis podczas poniedziałkowego spotkania z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Waldemarem Tomaszewskim zaprosił polskie ugrupowanie do koalicji rządowej.

AWPL-ZChR zapowiedziała, że decyzję w sprawie przystąpienia do negocjacji o udziale w koalicji podejmie w piątek podczas posiedzenia Zarządu partii.

„To była konstruktywna rozmowa (z Tomaszewskim – PAP). Zostały omówione możliwości współpracy i premier zaprosił partię do przystąpienia do koalicji” – poinformował rzecznik prasowy premiera Tomas Berżinskas.

Przewodniczący AWPL-ZChR podczas poniedziałkowej konferencji poinformował, że na temat możliwości przystąpienia do koalicji rządowej rozmawiał nie tylko w premierem, ale też z przewodniczącym największego ugrupowania parlamentarnego – Litewskiej Partii Rolników w Zielonych (LVZS), posłem Ramunasem Karbauskisem.

„Omówiliśmy możliwe warianty (współpracy), ale nie oznacza to jeszcze przystąpienia do negocjacji” – oświadczył Tomaszewski. Wskazał, że ciągle „wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi”.

„Jeżeli uda nam się porozumieć co do założeń programowych, możemy nie zajmować stanowisk w rządzie” – powiedział Tomaszewski, odpowiadając na pytanie, w jakim resorcie partia chciałaby mieć swego ministra.

Podstawowym punktem negocjacji z AWPL-ZChR ma być zapis w programie rządowym o przyznaniu miesięcznie 120 euro na dziecko, wsparciu dla emerytów oraz bezpłatnych lekach dla seniorów.

W ubiegłym tygodniu, w wyniku wyborów prezydenckich, które wygrał kandydat niezależny, ekonomista Gitanas Nauseda, współrządzące partie poinformowały o rozwiązaniu dotychczasowej koalicji i rozpoczęciu negocjacji w sprawie nowej umowy.

Dotychczasową koalicję stanowiły sejmowe frakcje LZVS (50 mandatów) i Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy – LSDP (11 mandatów). Koalicja miała też umowę o współpracy z siedmioosobową frakcją partii Porządek i Sprawiedliwość (TT), co w sumie dawało 68 mandatów w 141-osobowym sejmie. Podczas głosowań koalicja bardzo często uzyskiwała wsparcie od AWPL-ZChR, która ma osiem mandatów.

Pierwsze trzy ugrupowania już podpisały memorandum koalicyjne. Wstępne porozumienie przewiduje m.in., że Saulius Skvernelis zachowa stanowisko premiera, natomiast stanowisko przewodniczącego Sejmu ma przypaść LSDP. Obecnie szefem parlamentu jest Viktoras Pranckietis z LZVS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl