fot. PAP/EPA

Stargard Szczeciński i Poznań – kolejne protesty rolników

Rolnicy rozpoczęli protest przeciwko tragicznej sytuacji w ich sektorze. Trwa protest przed siedzibą oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych w Stargardzie Szczecińskim. O godz. 13.00 zaplanowano demonstrację przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu.

Rolnicy domagają się zakazu wyprzedawania polskiej ziemi, ochrony przed nieuczciwą konkurencją w rolnictwie oraz stworzenia warunków do jego rozwoju.

Ryszard Majewski z rolniczej „Solidarności” w woj. wielkopolskim mówi, że sytuacja rolników jest tragiczna – konieczna jest pilna interwencja rządu.

– Władza nie dotrzymuje zawartych porozumień. W 2002 roku deklarowała, że po wejściu Polski do UE będą zabezpieczenia, żeby posiadaczami polskiej ziemi byli tylko polscy rolnicy. Cały czas nas się kokietuje, że w Sejmie są ustawy, ale to nie jest realizowane, że będzie za rok. Cudzoziemcy, a zwłaszcza Niemcy, bez skrupułów będą kupować naszą polską ziemię. To jest wyprzedaż majątku narodowego. Obserwujemy także zapaść w sektorach produkcji mleka i trzody chlewnej. Grozi im bankructwo. Jedną uchwałą sejmową wypędzono z miast producentów rolnych i ogrodniczych – powiedział Ryszard Majewski.

Pikietujący przygotowali petycję do premier Ewy Kopacz. Dziś przekażą ją na ręce wojewody poznańskiego.

RIRM

drukuj