Będą pieniądze na pomoc dla producentów mleka

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczy ponad 120 mln zł na nadzwyczajną pomoc dla producentów mleka. Od 18 lutego rolnicy będą mogli składać wnioski. Ich analiza potrwa miesiąc, następnie zostaną wydane decyzje.

Dodatkowo resort, znając skalę szkód poniesionych przez producentów mleka, podejmie szereg działań na forum Unii Europejskiej.

Na najbliższym posiedzeniu unijnej rady ministrów rolnictwa Polska złoży wniosek do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji na rynku mleka. Spotkanie zaplanowane jest na połowę lutego. Polska ponowi także wniosek o zniesienie konieczności wpłaty drugiej i trzeciej raty kar za nadprodukcję mleka. [czytaj więcej]

Będziemy też wnioskować o uruchomienie dopłat eksportowych poza rynek unijny  – mówi Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Do tej pory byliśmy jedynym państwem, które wnioskowało o to w Unii Europejskiej, ale już na poprzednim spotkaniu ministrów rolnictwa UE jedenaście państw poparło polski wniosek, więc jest szansa na to, że, niestety, w tej trudnej sytuacji rynkowej rolników – nie tylko w Polsce, ale i w innych państwach europejskich – do tej jedenastki dołączą się następni i uda się ten mechanizm uruchomić. Wnioskujemy o to, żeby zwiększyć cenę w skupie interwencyjnym, bo ta, która jest do tej pory, jeśli chodzi o mleko w proszku, jest nieatrakcyjna, nie umożliwia nawet pokrycia kosztów produkcji. Jest to więc cały kompleks takich działań, którymi – gdyby udało się nam z UE wynegocjować te rozwiązania – złagodzilibyśmy skutki tej sytuacji rynkowej – podkreśla Jacek Bogucki.

Niskie ceny za litr mleka powodują, że produkcja mleka staje się nieopłacalna. Główny Urząd Statystyczny podał, że cena skupu mleka w grudniu ubiegłego roku wyniosła 1,12 zł za litr. Oznacza to, że była niższa o 8,6 proc. niż w grudniu 2014 r.

W Polsce produkcją mleka zajmuje się 144 tys. gospodarstw rolnych.

RIRM

drukuj