Minister Jurgiel zainterweniuje w UE ws. polskiego mleka

Na najbliższym posiedzeniu unijnej rady ministrów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złoży wniosek w sprawie unijnych kar dla polskich producentów mleka dot. nadprodukcji. Spotkanie zaplanowane jest na połowę lutego.

W grudniu w wypowiedzi dla mediów, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, a także inni politycy Prawa i Sprawiedliwości sygnalizowali chęć rozwiązania problemu kar za nadprodukcję mleka. Chodzi o wniosek o zniesienie konieczności wpłaty drugiej i trzeciej raty. Pierwszą, na łączną kwotę ponad 250 milionów złotych musiało zapłacić 63 tysiące  rolników. W sumie kara wynosi 660 milionów złotych. Dodatkowe obciążenie polskich rolników karami wpływa na kondycję finansową gospodarstw mleczarskich.

Na środowym sympozjum zorganizowanym przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich minister rolnictwa podkreślił, że trzeba zdecydowanie domagać się w Komisji Europejskiej  zmiany rozporządzeń dotyczących rynków rolnych w obszarze zarządzania ryzykiem.

Tymczasem około 29 mln euro, czyli 120 mln złotych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce skierować do producentów mleka. Ministerstwo szacuje, że producenci mleka będą mogli otrzymać pomoc w wysokości ok. 1,4 grosza do kilograma mleka. Warunkiem uzyskania pomocy będzie posiadanie co najmniej trzech krów i wyprodukowanie w roku kwotowym 2014-2015 co najmniej 15 tys. kilogramów mleka, ale nie więcej niż 300 tys. kilogramów.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl