MSP planuje połączyć LOT z jedną z firm kolejowych

Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważa połączenie LOT-u z jedną z firm kolejowych. Ma to pomóc spółce, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” pomysł konsolidacji wyszedł z Ministerstwa Skarbu Państwa.

Narodowy przewoźnik miałby zostać połączony z jedną ze spółek kolejowych – PKP InterCity i PKP Cargo. Pod uwagę brany jest także pomysł dofinansowania LOT-u przez kolej. W ocenie ekspertów potrzeba nawet 500 mln zł.

Poseł Maciej Małecki, wiceszef sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, podkreśla, że rząd w sposób aktywny szuka pomocy dla przewoźnika. Pomysł fuzji  dwóch sektorów ocenia pozytywnie.

– Zwiększenie konkurencyjności zarówno LOT-u, jak i spółek kolejowych, może nastąpić poprzez wprowadzenie wspólnej oferty biletowej. Szansą może tutaj być również wykorzystanie potencjału dobrej komunikacji pomiędzy dużymi miastami w Polsce, jaki daje możliwość skorzystania z oferty LOT-u – zwraca uwagę poseł Maciej Małecki.

Od kilku dni nowym szefem państwowej spółki jest Rafał Milczarski, który posiada doświadczenie w branży kolejowej. W ubiegłym roku strata netto spółki wyniosła ok. 250 mln zł.

Większościowym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa. Mniejszościowy pakiet akcji posiadają TFS Silesia oraz pracownicy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl