PK po badaniach: w grobie Mariusza Handzlika spoczywał Piotr Nurowski

Badania genetyczne potwierdziły, że w ostatnich dniach 2016 r. z grobu podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika ekshumowano ciało Piotra Nurowskiego – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Na początku grudnia 2016 r. po ekshumacji ciała z grobu b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego okazało się, że pochowany tam był Mariusz Handzlik. To spowodowało, że prokuratura zdecydowała się na ekshumowanie jeszcze w grudniu minionego roku osoby pochowanej w grobie Mariusza Handzlika. Na to, że doszło do zamiany Handzlika i właśnie Nurowskiego wskazywały też – jak wówczas nieoficjalnie podawała PAP – pierwsze badania przeprowadzone na początku ubiegłego tygodnia.

Według nieoficjalnych informacji PAP b. prezes PKOI ma zostać w piątek pochowany w swoim grobie na Wojskowych Powązkach. W tym grobie spoczywa jego żona, zmarła w zeszłym roku. Odbył się już ponowny pogrzeb Mariusza Handzlika, w kwaterze ofiar katastrofy smoleńskiej na Wojskowych Powązkach.

PK od początku informowała, że ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest niezbędna wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.

To, że do takich błędów mogło dojść potwierdziły m.in. poprzednie ekshumacje przeprowadzone między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. na polecenie ówczesnej prokuratury wojskowej – prowadzącej śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Ekshumowano wówczas ciała dziewięciu osób; w przypadku sześciu potwierdzono złożenie w niewłaściwych grobach. Medycy sądowi, którzy pracowali przy tych ekshumacjach, stwierdzili błędy w 90 proc. dokumentacji medycznej nadesłanej przez Rosję.

O planach ekshumowania pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej – w sumie 83 (cztery osoby zostały skremowane) PK poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada – ekshumowano wówczas parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyński. Następnie ekshumowano Stefana Melaka, Tomasza Mertę, Aleksandra Szczygłę, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, Ewę Bąkowską, Dariusza Michałowskiego, Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego – w sumie 11 osób.

Do tej pory – jak informowała PK – potwierdzono jedną zamianę ciał.

Prokuratura Krajowa na razie nie ujawnia szczegółowych informacji nt. ekshumacji i wyników badań. Do tej pory, poza parą prezydencką, potwierdzono powtórne pochówki Merty, Melaka i Handzlika.

Zlecone przez PK badania przeprowadza 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów. Znajdą się w nim m.in. trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, oraz dwóch profesorów z Odense (Dania). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografię, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl