fot. PAP/Jacek Turczyk

Macierewicz: Polska jest gotowa współuczestniczyć w działaniu na rzecz pokoju

NATO jest strukturą obronną, która jedynie odpowiada na zagrożenia, aby bronić swoich członków – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Już za niespełna pół godziny na Stadionie Narodowym rozpocznie się dwudniowy szczyt sojuszu.

Przywódcy mają ostatecznie podjąć decyzję o wzmocnieniu wschodniej i południowej flanki NATO.

Minister obrony narodowej zapewnił, że Polska jest gotowa współuczestniczyć w działaniu na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, stabilizacji, także na wschodzie Europy.

– Te cztery bojowe grupy batalionowe, które mają stacjonować na flance wschodniej oraz ciężka brygada amerykańska, która także będzie stacjonować na tym terenie, będzie miała swoje centrum dowodzenia na naszym terytorium. To sprawia, że nasz odpowiedzialność za flankę wschodnią i współdziałanie tutaj NATO nabiera szczególnej wagi – podkreślił Antoni Macierewicz.

NATO planuje rozmieścić wojska w Europie Środkowo-Wschodniej w odpowiedzi na agresywne działania Rosji m.in. zajęcie Krymy i wschodu Ukrainy.

Widzimy coraz bardziej asertywną Rosję – Rosję, która chce stosować siłę militarną przeciw suwerennym państwom Europy powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że NATO nadal będzie starało się prowadzić dobry i konstruktywny dialog z Rosją.

W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Rosja, na którym omawiane będą m.in. sytuacja na Ukrainie i w Afganistanie.

RIRM

drukuj