fot. flickr.com

Trwa walka o wolne niedziele

Komitet Inicjatywy ustawodawczej „Wolna niedziela” ma się dziś spotkać by zadecydować co dalej z ustawą dotyczącą niedziel wolnych od handlu.

Projekt jest po I czytaniu w Sejmie, ale – jak wskazują związkowcy – prace nad przepisami idą zbyt wolno. Dodatkowo do dyskusji nad nimi wprowadzane są propozycje odbiegające od projektu ,,Solidarności”.

Związkowcy oczekują też na stanowisko rządu w sprawie projektu ustawy – mówił rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.

– Jak na razie poza rekomendacją rady stałej przy premierze nie mamy żadnych innych danych. To co się pojawia w przestrzeni publicznej to są jedynie jakieś wrzutki, jakieś propozycje bliżej nieokreślone, więc czekamy na oficjalne stanowisko rządu w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. „Solidarność” złożyła projekt, który przewiduje ograniczenie handlu we wszystkie niedziele i jak do tej pory nie ma innego projektu i nie ma innego stanowiska „Solidarności” i nie przewiduję, abyśmy byli skłonni rozmawiać o jakiś np. mniejszej ilości niedziel – powiedział Marek Lewandowski.

Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ „Solidarność”, zakłada ograniczenie handlu w niedzielę w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami. Miałyby one dotyczyć m.in. niedziel przedświątecznych, a także np. stacji benzynowych czy sklepików z pamiątkami.

RIRM

 

drukuj