fot. flickr.com

Spotkanie amerykańskich kongresmenów z szefem MSZ i prezesem PiS

Grupa amerykańskich kongresmenów rozmawiała z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i prezesem PiS m.in. o współpracy Polski i USA. Rozmowy dotyczyły także bezpieczeństwa oraz sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie.

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu poinformował, że przedstawiciele Kongresu wyrazili uznanie dla dotychczasowego zaangażowania Polski na rzecz zwalczania globalnego terroryzmu. Pozytywnie odnieśli się również do faktu, iż Polska przeznacza 2 proc. PKB na wydatki obronne.

Minister Witold Waszczykowski przedstawił członkom Izby Reprezentantów oczekiwania polskich władz w związku ze szczytem NATO w Warszawie. 

– To spotkanie dotyczyło głównie problemów bezpieczeństwa międzynarodowego i bezpieczeństwa naszej części Europy, zarówno flanki wschodniej czy tych państw, które należą do NATO, jak również bezpieczeństwa poza naszym obszarem, czyli sytuacji na Ukrainie w związku z rosyjską agresją. Omówiliśmy również sytuację na Białorusi. Przedstawiłem nasze oczekiwania. Wychodzimy z założenia, że status bezpieczeństwa naszego regionu powinien być równy statusowi bezpieczeństwa Europy Zachodniej. Można to zrobić poprzez rozmieszczenie sił zbrojnych państw NATO i stworzenie odpowiednich instalacji obronnych. Można to zrobić, nie łamiąc deklaracji politycznej, jaka została złożona wobec Rosji w 1997 roku – powiedział minister Witold Waszczykowski.

Dyskusja poświęcona była także perspektywie rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i konieczności implementacji porozumień mińskich. Wcześniej delegacja kongresmenów spotkała się z prezesem PiS w warszawskiej siedzibie partii.

RIRM

drukuj