fot. flickr.com

Dziś ważny dzień dla blisko 348 tys. szóstoklasistów

Blisko 348 tys. uczniów VI klas szkół podstawowych w całej Polsce przystąpi dziś do sprawdzianu szóstoklasisty. To ostatni rocznik, który przystąpi do tego egzaminu.  

Likwidację sprawdzianu zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty, przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Poseł PiS-u Marzena Machałek, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, mówi, że testy nie są dobrym sposobem sprawdzania wiedzy uczniów.

Tak jak zapowiedziała pani minister Zalewska, ten egzamin niczego w zasadzie nie wnosił. Wręcz odwrotnie – powodował, że szósta klasa to było głównie uczenie pod testy. Wynika to też z tego, że egzamin po szóstej klasie był skutkiem różnego rodzaju projektów europejskich, w które weszliśmy. Te projekty właśnie się kończą, a ministerstwo ma możliwość odejść od tego egzaminu. Uważamy, że nie ma potrzeby tak częstego testowania uczniów. Chcę zapewnić, że my nie będziemy odchodzić od tego, by sprawdzać przyrost wiedzy i umiejętności ucznia – z czym do szkoły przyszedł i z czym ze szkoły wychodzi – podkreśla poseł Marzena Machałek.

Dzisiejszy egzamin składa się z dwóch części – sprawdzającej wiedzę z języka polskiego i matematyki oraz weryfikujący znajomość języka obcego.

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wynik nie ma jednak wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum.

RIRM

drukuj