M. Saakaszwili na Litwie: kolejnym celem Rosji jest zajęcie Białorusi

Kolejnym celem Rosji jest zajęcie Białorusi – oświadczył były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który we wtorek, w rocznicę rozpoczęcia gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południową, uczestniczył w akcji protestacyjnej przed ambasadą Rosji w Wilnie.

„Sądzę, że Rosja przygotowuje się do zajęcia i aneksji Białorusi” – powiedział w rozmowie z agencją BNS Micheil Saakaszwili.

Jego zdaniem wojsko rosyjskie, które zostanie sprowadzone na Białoruś w ramach ćwiczeń Zapad 2017, pozostanie na Białorusi.

„Otóż zagrożenie nie znikło. Ono rośnie” – powiedział były prezydent Gruzji.

Saakaszwili przebywał w Wilnie z krótką wizytą, podczas której w 9. rocznicę rozpoczęcia gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południową z grupą około 50 osób uczestniczył w akcji protestacyjnej.

W jego ocenie kraje bałtyckie są teraz bezpieczniejsze niż przed kilkoma laty, gdyż – jak uważa – „NATO obecnie bardziej realistycznie ocenia zagrożenie ze strony Moskwy”. Micheil Saakaszwili dodał jednak, że „ciągle pozostaje ryzyko zdrady Zachodu”.

Saakaszwili poinformował, że teraz, gdy Ukraina pozbawiła go swego obywatelstwa, nie zamierza ubiegać się o obywatelstwo litewskie. Z propozycją rozważenia takiej możliwości przed kilkoma tygodniami wystąpił litewski eurodeputowany Petras Ausztreviczius.

„Powinienem odzyskać swoje ukraińskie obywatelstwo. Zabrano mi je nielegalnie” – powiedział Micheil Saakaszwili.

Dodał, że obecnie ma paszport ukraiński i z nim podróżuje po Europie. Następnie zamierza wrócić do Kijowa i bronić swoich praw w sądzie.

Jak poinformował PAP litewski poseł partii konserwatywnej Mantas Adomenas, który także uczestniczył we wtorkowej akcji protestacyjnej, „Saakaszwili z Wilna udał się do Warszawy”.

Na Saakaszwilim, jednym z przywódców „rewolucji róż” i trzecim prezydencie Gruzji, ciążą zarzuty dotyczące między innymi stłumienia protestów w Tbilisi w 2007 roku i przekroczenia uprawnień. Polityk, który opuścił Gruzję w 2013 roku, odpiera te zarzuty jako motywowane politycznie.

Micheil Saakaszwili po złożeniu prezydentury w Gruzji aby uniknąć procesów sądowych za nadużycia władzy wyjechał z kraju najpierw do USA, a potem na Ukrainę, gdzie zaangażował się w tamtejszą politykę. W maju 2015 roku otrzymał ukraiński paszport i w tym samym czasie został gubernatorem obwodu odeskiego.

Jednak stosunki między ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką a M. Saakaszwilim pogorszyły się, gdy były prezydent Gruzji złożył urząd gubernatora, oskarżając prezydenta Ukrainy o popieranie klanów korupcyjnych. Pod koniec lipca Saakaszwili został przez Poroszenkę pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa – jedynego, jakie miał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl