[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Państwa europejskie wyraziły solidarność ze stanowiskiem Polski ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej

Państwa europejskie, które trzymały się z daleka od tej sprawy, na skutek działań Radosława Sikorskiego, tym razem w pełni zaakceptowały stanowisko polskie również w zakresie wskazania przyczyn tej tragedii – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Odniósł się w ten sposób do raportu, który opracowało zgromadzenie Rady Europy.

Minęło już ponad osiem lat od katastrofy smoleńskiej. W dalszym ciągu nie udało się wyjaśnić jej przyczyn. Do tej pory nie udało się również odzyskać wraku samolotu z rąk Rosjan.

– Ja bym się cofnął do decyzji, której jednym z elementów jest kwestia mediacji. To decyzja podjęta najpierw przez Komisję Praw Człowieka Rady Europy, a następnie przez całe zgromadzenia RE, które zaakceptowało raport przygotowany przez Brytyjczyków i Holendrów. Na tej podstawie, ale także kierując się do Rosji i innych, którzy w przeszłości zajmowali się tą sprawą, został sformułowany raport i rezolucja. Raport, w którym zawarto, że rząd Donalda Tuska miał prawo i wszystkie podstawy do tego, by to Polska badała tę katastrofę i niepotrzebnie, bez zastanowienia, oddał śledztwo w ręce rosyjskie. Druga teza mówi o tym, że zgodnie ze stanowiskiem komisji do tragedii doszło na skutek eksplozji samolotu. Trzecia teza mówi o zachowaniu Rosji, które przyrównuje do zachowania Związku Sowieckiego w sprawie zbrodni katyńskiej i wskazuje, że takie zachowanie budzi podejrzenia, że Rosja ma coś do ukrycia. Aby temu zapobiec, Rosja musi zwrócić wrak, czarne skrzynki i urządzenia nawigacyjne – podkreślił Antoni Macierewicz.

Tym samym zweryfikowano działania Donalda Tuska w sprawie wyjaśniania przyczyn katastrofy.

– Podczas (ostatnich – przyp.red. )wspólnych konsultacji niemiecko-polskich została opublikowana deklaracja, w której rząd niemiecki w pełni akceptuje deklarację RE i będzie się nią kierował w dalszym działaniu na rzecz odzyskania wraku. Można powiedzieć, że działania Donalda Tuska zostały zrecenzowane przez panią Angelę Merkel – zaznaczył były szef MON.

Jak podkreślił, państwa europejskie trzymały się od tej kwestii z daleka, co było efektem działań Radosława Sikorskiego.

– Państwa europejskie, które trzymały się z daleka od tej sprawy, na skutek działań Radosława Sikorskiego, tym razem w pełni zaakceptowały stanowisko polskie również w zakresie wskazania przyczyn tej tragedii – dodał Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl