fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o porozumieniu ws. Brexitu: Premier T. May będzie teraz pod ogromną presją

Wprawdzie Wielka Brytania formalnie wyjdzie z Unii Europejskiej, ale wiele spraw wciąż ją będzie z nią wiązało, np. wspólny rynek. Choć wola Brytyjczyków chcących wyjść z UE była jasno określona, okazuje się, że tamtejszy rząd nie jest jednolity w tej sprawie. Premier Theresa May będzie teraz pod ogromną presją powiedział na antenie Radia Maryja w czwartkowych „Aktualnościach dnia” dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Nastąpił przełom w sprawie Brexitu. Porozumienie Komisji Europejskiej z Wielką Brytanią ma pozwolić uniknąć twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Treść dokumentu zaakceptował brytyjski rząd. Całą sprawą zajmą się teraz liderzy wszystkich 28 państw członkowskich [więcej tutaj].

 W sprawie twardej granicy co prawda usunięto tę barierę, ale oddalono jednocześnie ostateczne rozwiązanie w czasie. Przyjęto tzw. rozwiązania awaryjne, ponieważ od marca 2019 roku kiedy formalnie Wielka Brytania opuści Unię Europejską do końca nawet 2021 roku będzie obowiązywał okres przejściowy. Jeżeli do tego czasu nie będą zawarte szczegóły wyjścia Zjednoczonego Królestwa, to weszłoby rozwiązanie awaryjne polegające na tym, że cała Wielka Brytania pozostałaby w unii celnej. Czyli tak, jakby Zjednoczone Królestwo jedną nogą jeżeli chodzi o sprawy handlowe nadal było w UE – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

O ile cała sytuacja została dobrze przyjęta przez 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, o tyle dla brytyjskiego rządu jest to rozwiązanie nie do zaakceptowania.

 To oznacza, że Wielka Brytania wprawdzie formalnie wyjdzie z Unii, ale wiele spraw wciąż ją będzie z nią wiązało, np. wspólny rynek. Choć wola Brytyjczyków chcących wyjść z UE była jasno określona, okazuje się, że rząd nie jest jednolity w tej sprawie. Dymisja pięciu tamtejszych ministrów świadczy o tym, że Theresa May nawet w swoim rządzie nie ma porozumienia. Tak naprawdę odtrąbiono sukces, ale jak widać po stronie brytyjskiej zostało to odebrane jako porażka; poddanie się i premier May jest teraz pod ogromną presją – zauważył gość Radia Maryja.

25 listopada będzie miał miejsce nadzwyczajny szczyt ws. Brexitu. Porozumienie będą musiały wówczas zatwierdzić przedstawiciele wszystkich państw UE. Następnie dokument trafi do Parlamentu Europejskiego i parlamentu Wielkiej Brytanii.

Całość rozmowy z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w czwartkowych „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj