Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet. Jego główna przyczyna to palenie tytoniu. Na całym świecie odbywają się dziś akcje profilaktyczne – jak poradzić sobie z tym nałogiem. Dziś przypada bowiem Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Powody palenia tytoniu są różne. Może to być stres, ciekawość, chęć zaimponowania rówieśnikom, czy też sposób na radzenie sobie z własnymi problemami. Choć prawda jest taka, że palenie tylko przysporzy nam im więcej.

– Jeżeli ktoś nie przerwie palenie we wczesnym etapie, choroba postępuje, uzależnienie postępuje i doprowadza do takiej sytuacji, że na przykład osoby po pięćdziesiątym roku życia palą 40 sztuk papierosów dziennie – wyjaśnia Mariola Kasprzycka, specjalista terapii uzależnień z Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu

Tacy palacze puszczają z dymem, dosłownie i w przenośni, średnio dwieście złotych tygodniowo. Miesięcznie to już prawie osiemset złotych. To dużo. Nic więc dziwnego, że to jeden z powodów, dla których rzuca się palenie. Ale jest jeszcze jeden – znacznie ważniejszy. Zdrowie.

– W poradni udzielamy specjalistycznych porad, jak rzucić palenie. Udzielamy takiego wsparcia psychologicznego, ale też, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, farmakologicznego – dodaje Mariola Kasprzycka.

Każdy może liczyć także na bezpłatne materiały edukacyjne i badanie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Towarzystwo Profilaktyki i przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu swoją ofertę kieruje przede wszystkim do rodzin.

– Szczególnie dzisiaj apelujemy właśnie do rodzin, do matek, które spodziewają się dziecka lub mają już małe dzieci, żeby chronić właśnie dzieci przed dymem tytoniowym, który jest bardzo niebezpieczny – podkreśla Mariola Kasprzycka.

Zawiera on ponad czterdzieści substancji rakotwórczych. Nie dziwi więc, że jest przyczyną wielu chorób, na przykład tętniaka aorty brzusznej.

– Osoby, które są palaczami, mają większe ryzyko wystąpienia tej choroby – zaznacza Andrzej Przybysz, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w specjalistycznym szpitalu miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Szpital realizuje obecnie program badań przesiewowych w kierunku tej choroby.

– Największym problemem z tą chorobą jest to, że ona bardzo długo nie daje żadnych objawów. Natomiast zwykle pierwszym objawem tej choroby bywa pęknięcie tego tętniaka […]i w wyniku tego pęknięcia w większości przypadków dochodzi do zgonu w ciągu kilku minut – dodaje Andrzej Przybysz.

Dlatego warto się zbadać, zanim będzie za późno. Badanie jest darmowe, bo jest współfinansowane ze środków gminy. Z programu mogą skorzystać palący papierosy mężczyźni w wieku od 65 do 74 lat i mieszkający w Toruniu. Program potrwa do połowy grudnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl