fot. pixabay.com

Służby zlikwidowały fabrykę nielegalnych papierosów; zatrzymano 11 osób

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Stołecznej Policji wspólnie z funkcjonariuszami Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów. Podczas akcji zatrzymano 11 osób oraz zabezpieczono 1,4 mln zł w gotówce, prawie 5,6 mln papierosów i blisko 7,7 ton krajanki tytoniowej.

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Justyna Pasieczyńska poinformowała PAP, że służby od dłuższego czasu pracowały nad sprawą nielegalnej fabryki papierosów.

„Można w niej było miesięcznie wyprodukować co najmniej 25 mln papierosów” – podkreśliła Pasieczyńska.

Wskazała, że zebrane informacje doprowadziły śledczych do powiatu mińskiego, gdzie w hali przemysłowej znajdowała się nielegalna fabryka papierosów.

„Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 11 osób, w tym dziewięciu obywateli Białorusi i dwóch Polaków” – podała rzeczniczka IAS w Warszawie.

„W trakcie przeszukania pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów na posesji, a także miejsc zamieszkania podejrzanych funkcjonariusze przejęli maszyny do produkcji papierosów, kompresory, agregat prądotwórczy i inne maszyny, prawie 5,6 mln sztuk papierosów, blisko 7,7 ton krajanki tytoniowej oraz niezbędne do produkcji papierosów komponenty” – wyliczył w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Za kolei rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że w trakcie akcji zabezpieczono również 1,4 miliona złotych w różnej walucie.

„Pieniądze znaleziono ukryte w łóżkach, szafkach czy kominku” – powiedziała policjantka.

„Urządzenia wchodzące w skład przejętej profesjonalnej linii technologicznej do produkcji papierosów warte są blisko 2 milionów złotych” – dodała rzeczniczka CBŚP.

Mężczyźni, w wieku od 35 do 43 lat po zatrzymaniu zostali doprowadzeni do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

„Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych związanych z nielegalnym wytwarzaniem wyrobów akcyzowych w postaci papierosów” – poinformował PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokuratorzy zaznaczyli, że kolejne zarzuty dotyczyły przestępstw z ustawy prawo własności przemysłowej i ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec wszystkich podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy” – podała PK.

Za zarzucone czyny może im grozić do 5 lat więzienia.

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl