Węgry. Marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami Polonii

Tutejsza Polonia jest jedną z najlepiej zorganizowanych w świecie – powiedział w Budapeszcie marszałek Senatu Stanisław Karczewski na spotkaniu z przedstawicielami węgierskiej Polonii. Dziękował m.in. za dbałość o polską kulturę i zaangażowanie.

Karczewski przebywa z wizytą na Węgrzech od czwartku; w piątek przed południem spotkał się z przedstawicielami węgierskiej Polonii.

„Polonia tu na Węgrzech jest jedną z najbardziej prężnych i zorganizowanych na świecie. Jest tu bardzo dużo organizacji polonijnych, co świadczy o tym, że sprawy związane z Polską budzą tu wielkie zainteresowanie, co mnie bardzo cieszy”  – powiedział marszałek Senatu.

„Bardzo państwu dziękuje za wasze zaangażowanie, dbałość o polską kulturę, naukę języka polskiego. To jest piękne, potrzebne, oczekiwane” – zaznaczył Karczewski.

Wyraził zadowolenie z tego, że – jak zauważył – jest duże wsparcie władz węgierskich dla organizacji polonijnych. Ocenił, że jest to związane zarówno z polityką węgierską wobec mniejszości, jak i rozwijającą się współpracą w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Karczewski w rozmowie z przedstawicielami Polonii zadeklarował ponadto, że Senat stara się o zwiększenie środków przeznaczonych na opiekę nad Polakami za granicą. Podkreślił, że są już „wstępne polityczne deklaracje polskich władz”, że środki na Polonię zostaną zwiększone.

Na Węgrzech mieszka ok. 7 tysięcy Polaków i Węgrów polskiego pochodzenia. Polonia węgierska, obok 12 innych grup narodowościowych, jest uznawana za mniejszość narodową i ma swojego reprezentanta (tzw. rzecznika) w węgierskim parlamencie.

Na Węgrzech polskie dzieci mogą korzystać z nauki w języku ojczystym w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. Sandora Petoefiego w Budapeszcie, który podlega bezpośrednio Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Kształcenie w szkole obejmuje trzy poziomy: szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Szkoła realizuje program zatwierdzony przez MEN.

Od 2004 r. działa Węgierska Szkoła Nauczania Języka Polskiego prowadzona przez Ogólnopolski Samorząd Mniejszości Polskiej. Do szkoły, która ma 10 oddziałów na terenie kraju, zapisanych jest 139 dzieci (w Budapeszcie – 52). Szkoła podlega nadzorowi tutejszego ministerstwa oświaty oraz dokumentuje roczną naukę języka polskiego wpisem na węgierskim świadectwie szkolnym.

Pierwsza zorganizowana polska emigracja, ze Spisza, Podhala, okolic Muszyny i Krynicy, przybyła na ziemie węgierskie w XVIII wieku. W połowie XIX wieku na Węgry emigrowali uczestnicy polskich powstań narodowych. Późniejsza emigracja miała charakter przede wszystkim zarobkowy, przyjeżdżali tu głównie górnicy. Ostatnia fala tradycyjnie rozumianej emigracji to okres drugiej wojny światowej; na Węgrzech pozostała część z ponad 100 tys. polskich uchodźców cywilnych i wojskowych. Emigrację powojenną tworzą Polacy, którzy osiedlali się tu przede wszystkim ze względów osobistych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl