fot. flickr.com

W piątek w całym kraju temperatura czerwcowa i burze

Jak informuje IMGW, zachodnia, północna i częściowo środkowa Europa będzie w zasięgu układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Pogodę w pozostałej części kontynentu będą kształtować słabe wyże.

Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem z głównym ośrodkiem nad Zatoką Biskajską i wtórnym nad Morzem Norweskim. Na zachodzie kraju zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, który będzie poprzedzony linią zbieżności. Wschodnia połowa kraju znajdzie się w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, nad zachodnią napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarne.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i nieznacznie wzrośnie.

W piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, we wschodniej połowie kraju oraz na Pomorzu również burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 23 st. na zachodzie do 28 st. na wschodzie, chłodniej na wybrzeżu – od 18 st. do 22 st. Wiatr przeważnie słaby, we wschodniej połowie kraju południowo-wschodni i południowy, w zachodniej zmienny, nad morzem północno-zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże i zanikające przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, nad ranem na krańcach zachodnich wzrastające do dużego ze słabymi opadami deszczu. Temperatura minimalna od 13 st. do 16 st., chłodniej w rejonach podgórskich od 11 st. do 13 st. Wiatr słaby, przeważnie południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

PAP/RIRM

drukuj