Mniej pieniędzy na profilaktykę zdrowotną

Na profilaktykę zdrowotną trafi mniej pieniędzy niż zapowiadał rząd premier Ewy Kopacz.

Miało być 280 mln zł, a będzie jedynie połowa tej sumy. Rząd hucznie informował o procedowaniu  ustawy dotyczącej zdrowia publicznego.

Rada Ministrów zdecydowała jednak okroić finansowanie specjalnego funduszu. Na ten cel nie zostaną przeznaczone – jak wcześniej planowano – środki z akcyzy na alkohol czy papierosy. 1,5 proc. ze swojego budżetu wyłoży NFZ.

Poseł Dariusz Piontkowski z sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że minister finansów powinien znaleźć jak najszybciej środki na ten cel.

– Istotne jest również, aby przed zgłoszeniem ustawy resortowej – bo jest to ustawa resortowa – poczynić wcześniej ustalenia, by nie było już przepychanek po wielkiej fecie propagandowej,  tylko żeby wcześniej były ustalenia i potem przeprowadzać ustawę w takiej wielkości, w jakiej jest potrzebna. Ustawa o zdrowiu publicznym jest rzeczywiście bardzo potrzebna i pieniądze na to powinny się znaleźć, bo jest to dużo tańsze niż leczenie później skutków i ludzi chorych – podkreśla poseł Dariusz Piontkowski.

Priorytetem programu zdrowotnego ma być zdrowie seniorów, stomatologia, a także walka z nadwagą czy otyłością wśród dzieci. Ustawa przewiduje ponadto powołanie pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl