fot. PAP/Radek Pietruszka

Wiceminister J. Cieszyński: Do szpitali trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł na podwyżki

Do szpitali trafi w tym roku dodatkowe 300 mln zł na podwyżki – powiedział dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Środki są zabezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Od 1 lipca rośnie kwota bazowa wynikająca z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach. Ogólnopolski Związek Szpitali Powiatowych zwrócił się do resortu zdrowia z postulatem wzrostu wyceny leczenia szpitalnego o 3 proc.    

Jeszcze we wtorek mają zostać skierowane do podpisu ministra zdrowia a później Prezesa NFZ rozporządzenia i zarządzenia w tej sprawie. O szczegółach mówił na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– To jest ciąg dalszy, tego o czym mówimy od wielu miesięcy, czyli, że finansowanie systemu ochrony zdrowia jest zabezpieczone (…). To środki, które możemy wypłacić dzięki temu, że Narodowy Fundusz Zdrowia działa w oparciu o tzw. ustawę 6 proc., która przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia rok do roku będą rosły, nie tylko co do bezwzględnej wartości, ale będą rosły także w odniesieniu do PKB, które, jak wiemy, od kilku lat rośnie i to bardzo dynamicznie  – wskazał wiceminister.

Polityk przedstawił we wtorek także nowe informacje na temat zakażeń Covid-19. Patogen potwierdzono u 407 nowych osób, 16 zmarło. 216 nowych przypadków wykryto na Śląsku. Wyniki na tym poziomie mogą się pojawiać do końca tego tygodnia. Później liczba zakażeń ma spadać – zaznaczył wiceminister Janusz Cieszyński. Liczba osób, które zaraziły się koronawirusem w naszym kraju przekroczyła już 30 tys. Zmarły 1 tys. 272 osoby. Wyzdrowiało ponad 14,5 tys. zakażonych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl