fot. PAP/Marek Zakrzewski

Gen. dyw. Adam Joks obejmie obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA

Gen. dyw. Adam Joks, polski generał, udaje się do Stanów Zjednoczonych, gdzie obejmie obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych. W uroczystości pożegnania generała w Poznaniu brał udział minister Mariusz Błaszczak.

Polska ma podpisaną z USA umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Przypomniał o tym minister Mariusz Błaszczak. Zwrócił uwagę, że oba państwa pracują, by stworzyć warunki do przyjęcia nawet 20 tys. żołnierzy. Kluczową rolę w całym systemie ma do odegrania właśnie Poznań.

– Jest to najważniejsze dowództwo amerykańskie w Środkowej i Wschodniej Europie. To dowództwo dowodzące żołnierzami USA, którzy już służą w Polsce, Środkowowschodniej Europie – mówił Mariusz Błaszczak.

W Poznaniu minister Mariusz Błaszczak brał udział w uroczystości pożegnania gen. dyw. Adama Joksa. Polak obejmie obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox.

– To doświadczony dowódca, który daje gwarancję, że będzie wypełniał swoje obowiązki rzetelnie, tak jak na dobrego żołnierza przystało. To jest dowódca świadomy wyzwań, przed jakimi stoi Polska i cała wschodnia flanka NATO – wskazał szef MON.

To pierwszy Polak, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie amerykańskiej armii od czasów Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki.

– Powierzenie Polsce tak wysokiego stanowiska w strukturach armii USA jest wyrazem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi – podsumował gen. dyw. Adam Joks.

Gen. dyw. Adam Joks był dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy i zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dowództwo V Korpusu, gdzie teraz otrzymał nowe obowiązki, zostało reaktywowane z myślą o realizacji umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA. Ma umożliwić zwiększenie liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce o około 1000.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl