J. Sellin: Powstanie Warszawskie powinno nas łączyć

Powstańcy warszawscy mogą być wzorem do naśladowania dla polskiej młodzieży oraz powinni pełnić szczególną rolę edukacji w nauczaniu prawdziwej historii – powiedział w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Jak dodał, w dzisiejszych czasach Powstanie Warszawskie powinno łączyć polskie społeczeństwo.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, był gościem poranka w TVP Info. Rozmowa dotyczyła 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Minister zaznaczył, że młodzi ludzie lubią poszukiwać wartości, które były tak charakterystyczne dla polskich bohaterów oraz, że powstańcy warszawscy są prawdziwym wzorem do naśladowania.

– Myślę, że dużo młodych ludzi lubi odkrywać i szukać wartości, które nasi przodkowie po sobie pozostawili. Bez wątpienia takim wzorcem mogą być powstańcy warszawscy, którzy walczyli o rzeczy zupełnie podstawowe. Walczyli o wolność rozumianą narodowo i osobiście. Przecież ci młodzi ludzie, którzy 73 lata temu zerwali się do boju, chcieli normalnie żyć i wyjść na ulice swojego miasta – mówił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Gość programu w TVP Info zwrócił również uwagę na rolę, jaką odgrywało Powstanie Warszawskie w zjednoczeniu narodu we wspólnym celu.

– Powstanie Warszawskie powinno nas łączyć. II Rzeczpospolita była państwem skłóconym i podzielonym wewnętrznie, ale jednak podczas opresji w trakcie okupacji niemieckiej i sowieckiej, rożne formacje stanęły wspólnie do walki. Oni wiedzieli, że najważniejsze dla naszego życia jest odzyskanie wolności. Potem można się dzielić – zaznaczył Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury podkreślił, że na bazie Powstania Warszawskiego istnieje możliwość budowania wrażliwości historycznej, co sprzyja jednoczeniu narodu.

– Uważam, że istnieje możliwość budowania na wrażliwości historycznej, przeżywaniu polskiej historii i radowania się z jej sukcesów – poczucia polskiej wspólnoty. Możemy być podzieleni w sprawach współczesnych, np. jak Polskę budować, reformować i czy w ogóle ją reformować. Jednak na bazie przeżywania radości z naszych wielkich zdarzeń historycznych, możemy próbować budować wspólnotę. Myślę, że taką próbę należy podjąć – wskazał minister.

Jarosław Sellin zwrócił uwagę na to, że szczególną rolę w patriotycznym formowaniu młodzieży powinna mieć polska edukacja.

– Przed polską szkołą stoi zadanie, by tego patriotyzmu uczyć poprzez dobre i prawdziwe poznawanie, organizowanie wycieczek we właściwe miejsca, które uczą wrażliwości. To jest zadanie dzisiejszej polskiej edukacji – zaznaczył minister Sellin.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl