fot. PAP/Piotr Nowak

Spotkanie wiceministra kultury z prezydent Gdańska ws. budowy Muzeum Westerplatte

Dziś ma dojść do spotkania wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz. Tematem spotkania ma być budowa Muzeum Westerplatte.

Dzisiejsze spotkanie ma zakończyć spór trwający wokół przyszłości Westerplatte.

– Ja prosiłem panią prezydent już od stycznia, kiedy objęła obowiązki prezydenta Gdańska po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, o takie spotkania na temat Westerplatte. Kilkakrotnie przypominałem, że chcę o tym porozmawiać – nie było odzewu. Dopiero pani prezydent uznała, że należy o tym porozmawiać, kiedy grupa posłów wniosła projekt ustawy o uporządkowaniu właścicielskim terenu na Westerplatte, po to, żeby móc zbudować tam muzeum Westerplatte, co jest naszym marzeniem już od kilkunastu lat – zaznaczył Jarosław Sellin.

W ubiegły wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy dotyczącej powstania Muzeum Westerplatte. Na posiedzeniu Komisji Infrastruktury projekt ostro skrytykowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Uznała, że przejęcie terenów na Westerplatte przez Skarb Państwa to „stalinowskie metody”.

– Z dniem 1 stycznia 1950 roku zostały znacjonalizowane zbiory muzealne publiczne i wszystkie inne prywatne. Czy dzisiaj chcecie doprowadzić do tego samego, czy naprawdę czasy stalinowskie są wzorem dla kilku posłów? – pytała Aleksandra Dulkiewicz.  

Tymczasem Miasto Gdańsk zarządza częścią półwyspu w imieniu Skarbu Państwa.

– Miasto Gdańsk ma jakąś część tego terenu w imieniu Skarbu Państwa, zarządza tym terenem w imieniu Skarbu Państwa jako powiat, bo miasto Gdańsk ma status również powiatu, i miało szansę przez ćwierć wieku, powtarzam, na zorganizowanie tam muzeum. Ten teren jest zaniedbany i był zaniedbywany przez miasto, które miało w zarządzie ten teren.

Budowa muzeum jest bardzo potrzebna. Tym bardziej, że Westerplatte jako miejsce pamięci od wielu lat jest zaniedbywane.  Czy dojdzie do porozumienia? Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego jest otwarty na współpracę z prezydent Gdańska.

– Będę po prostu proponował, żeby przestać kontestować ten pomysł. Każdy prezydent miasta raczej by się ucieszył, że rząd, ministerstwo kultury, chce zainwestować w jego mieście z grubsza 150 milionów złotych na atrakcyjną nową instytucję kultury, i nie rozumiem tej kontestacji. Tu powinna być raczej wdzięczność i chęć współpracy – dodał Jarosław Sellin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj