PAP/Darek Delmanowicz

Odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu

W Mielcu odsłonięto największy w Polsce pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Jego budowa była oddolną inicjatywą. Został on sfinansowany głównie ze społecznej zbiórki.

Pomnik tworzą trzy elementy stanowiące całość. Główna część wykonana z brązu przedstawia postaci 12 Żołnierzy Niezłomnych, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, płk. Witolda Pileckiego czy Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Nad nimi góruje orzeł, symbol Polski, który ma naderwane prawe skrzydło. Symbolizuje to dramat polskiego społeczeństwa, mordowanego w trakcie II wojny światowej i po niej. W centralnym punkcie monumentu znajduje się ryngraf z Matką Boską, która towarzyszy Żołnierzom Wyklętym aż do śmierci. Całość dopełniają trzy reliefy odlane z brązu, przedstawiające logotypy największych organizacji niepodległościowych: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Około 2 tys. osób wpłaciło na konto budowy pomnika. To były dary serca, tzw. wdowi grosz. Postacie są jak żywe, niepomnikowe. Nie są odwzorowane guziki i stopnie, tylko to są żywi ludzie, którzy wyszli z lasu – mówił Romuald Rzeszutek, inicjator budowy pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu.

W uroczystości odsłonięcia pomnik wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Przypomniał, że Żołnierzy Wyklętych w naszej historii miało nie być.

Do dziś przecież nie odnaleźliśmy wielu, choć nie ustajemy w działaniach, żeby ich odnaleźć, bo mieliśmy o nich nie pamiętać i miało ich nie być. Na szczęście pamięć przetrwała i dzięki niej przetrwała także Polska –  zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Obecny na uroczystości wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, podkreślił, że  jedyną nadzieją na odzyskanie niepodległości była kolejna wojna, na którą liczyli partyzanci, którzy ukrywali się w lasach. Wicemarszałek zaznaczył, że niemal wszyscy zostali ujęci i zginęli od strzału w tył głowy na dziedzińcach więzień.

Nie spełnił się ich sen o wolnej Polsce. Pomnik „mówi im”, że było warto i są tacy, którzy dziś nie zawiodą, gdy zajdzie potrzeba – zauważył Ryszard Terlecki.

W czasie uroczystości głos zabrał prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

Jest to pomnik społecznej pamięci, pomnik tożsamości Mielca oraz pomnik historycznej rozwagi. Pokazaliście tym pomnikiem obraz polskiego narodu. Narodu, który nie lękał się sowieckiego komunizmu, ani niemieckiego nazizmu, który żył w wolności i przetrwał misterium, czyli XX wiek, a więc ten pomnik jest mieczem polskiej pamięci – mówił dr Karol Nawrocki.

TV Trwam News

 

 

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl