6. edycja biegu „Tropem Wilczym” odbyła się w 333 polskich i 8 zagranicznych miastach

W ramach 6. edycji wydarzenia „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w 333 miastach i miejscowościach w Polsce oraz 8 za granicą odbyły się sportowe zawody. Wzięli w nich udział przedstawiciele kilku pokoleń biegaczy.

6. edycji wydarzenia „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki, których podobizny widniały na koszulkach uczestników imprezy.

Zawody odbyły się w 333 polskich i 8 zagranicznych miastach, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Chicago i Wiedniu.

Ogólnopolskie wydarzenie zainaugurowano w niedzielny poranek w Cytadeli Warszawskiej. Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda, w liście odczytanym podczas rozpoczęcia inicjatywy, „epopeja powstania antykomunistycznego weszła na trwałe do kanonu naszych dziejów ojczystych”.

„Prawda o drugiej konspiracji, o powszechnym oporze Polaków przeciwko powojennej sowietyzacji, o heroicznych walkach oddziałów >>leśnych<<, jest dziś fundamentem niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał szef państwa polskiego.

Prezydent Polski podkreślił też, że „nasz naród odrzucił kłamstwo, szerzone przez dziesięciolecia w propagandzie komunistycznej” i uznał, że „głęboka zmiana w świadomości społecznej, której w ostatnich czasach byliśmy uczestnikami i świadkami, stanowi prawdziwy, historyczny przełom”.

W gdańskiej edycji imprezy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie KoLiber, wzięło udział ponad 400 osób. Bieg odbył się w Parku im. Ronalda Reagana między Zaspą i Przymorzem położonym w pasie nadmorskim. Swoje umiejętności można było sprawdzić na trzech dystansach: jak w całej w Polsce – na 1963 metrów (liczba ta nawiązuje do daty śmierci ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek), 5 km oraz – po raz pierwszy w historii gdańskiego biegu – 10 km.

Wiele osób podkreślało, że główną motywacją do udziału w imprezie była jej idea i przesłanie; część uczestników pobiegło – jak mówili – dla sportu i rekreacji.

„Służymy jako żołnierze w polskiej armii i uznaliśmy, że będzie to dobry pomysł, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych. Z drugiej strony, mamy taki zawód, że musimy dbać o kondycję” – powiedział PAP 25-letni Patryk, który przyjechał z Elbląga (Warmińsko-Mazurskie) wraz ze swym kolegą.

W Lublinie na listę startową wpisało się prawie 750 uczestników.

„Zainteresowanie biegiem i frekwencja z każdym rokiem wzrasta. W ubiegłym roku bieg ukończyło 600 osób, a dwa lata temu było to około 400 osób” – powiedziała PAP Paulina Mróz z Fundacji Rozwoju Sportu, organizatorem biegu.

Lubelscy biegacze jak co roku przemierzali alejki Ogrodu Saskiego – zabytkowego parku usytuowanego w śródmieściu. Podstawowy dystans wyniósł 1963 m. Dla bardziej zawansowanych biegaczy wyznaczono drugi dystans – 5889 m, czyli trzykrotność długości pierwszego. Najstarsi uczestnicy imprezy mieli ponad 70 lat. Biegi „Tropem Wilczym” zorganizowano także w 22 innych miejscowościach województwa lubelskiego.

Z kolei we Wrocławiu zawody odbyły się w okolicach kompleksu Stadionu Olimpijskiego, a na pojawienie się na starcie zapowiedziało niemal tysiąc osób. Biegnący zmierzyli się na dystansie 5 i 10 km oraz 1963 m. Oprócz zmagań sportowych można było również zobaczyć obozowisko partyzanckie przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne.

W Białymstoku uczestnicy startowali i kończyli trasę przy pomniku 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja. Jak powiedział PAP jeden z organizatorów biegu Cezary Zugaj, wystartowało w nim ok. 500 osób; najmłodszy uczestnik miał 16 miesięcy, najstarszy – 80 lat. W Podlaskiem biegi zorganizowano jeszcze w kilkunastu miejscowościach – m.in. w Augustowie, Supraślu i Kolnie.

Toruńska edycja imprezy przyciągnęła ponad 600 osób, gotowych na zmierzenie się na trasie biegowej. Po raz pierwszy na dystansie 1963 m rywalizowały najmłodsze dzieci. Z kolei młodzież i dorośli startowali dodatkowo na dystansie 5 km. Dodatkowo w lasku obok Areny Toruń odbyła się inscenizacja historyczna, którą obserwowało kilkuset torunian i gości.

Natomiast w Szczecinie na listy startowe wpisało się ponad 500 osób, a same zawody odbyły się na Jasnych Błoniach. Przed głównym biegiem, na dystansie 10 razy krótszym wystartowały dzieci. Można było także wziąć udział w biegu na 5 km oraz w marszu nordic-walking na tym samym dystansie. W organizację imprezy zaangażowała się Fundacja Polskich Wartości.

Z kolei ponad 600 osób wzięło udział z niedzielnym biegu w Łodzi. Zawody odbyły się w parku im. Józefa Piłsudskiego na dystansach 5 km oraz 1963 m. Start oraz meta zwodów znajdowała się przy hali Atlas Areny. Obok niej grupa rekonstrukcyjna „Strzelcy Kaniowscy” zorganizowała wystawę z pamiątkami z tamtego okresu. Część członków grupy – w pełnym umundurowaniu wojskowy – także wzięła udział w biegu.

Do krakowskiego biegu po pasach opuszczonego lotniska w Czyżynach zgłosiło się 850 osób; uczestnicy zaczynali i kończyli zawody w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jak podkreślił koordynator projektu Kacper Piech z Fundacji Kocham Góry, startowali głównie ludzie młodzi, choć zdarzały się również 12-letnie dzieci i osoby po 60. roku życia.

Na starcie biegu „Tropem Wilczym” byli obecni żołnierze w 7 misjach wojskowych w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii, w Afganistanie i Iraku, w tym roku stawili się także żołnierze polscy oraz żołnierze państw sojuszniczych.

Głównym celem wydarzenia „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród Polaków, niezależnie od wieku.

Pierwsza edycja biegu, zorganizowana w 2013 r. przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, miała charakter surwiwalowy; wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie; wówczas zgromadził 1500 biegaczy. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski.

Partnerem edukacyjnym imprezy jest Instytut Pamięci Narodowej, a partnerem medialnym m.in. Polska Agencja Prasowa.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl