I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Pileckiego

Ponad 20 ułanów wyruszyło z Oświęcimia do Alwerni w I Rajdzie Konnym trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z  niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz.

Rajd rozpoczął się o godz. 9.00 zapaleniem zniczy pod „Ścianą Straceń” na terenie byłego niemieckiego obozu.

Wydarzenie ma godnie upamiętnić ucieczkę Rotmistrza – powiedział Bogdan Wasztyl, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

– W tym roku trasę odtwarzamy częściowo, czyli z Oświęcimia do Alwerni. To najciekawszy i najbardziej dramatyczny etap ucieczki Pileckiego. Jest on zarazem bardzo ciekawy krajobrazowo i kulturowo. Wzdłuż Soły ponad 20 konnych ułanów ruszyło poprzez Bobrek, Wygiełzów do Alwerni, gdzie zakończymy rajd uczestnictwem w nabożeństwie majowym. W miejscach gdzie będą postoje, czyli w Babicach, Bobku i Alwerni odbędą się prelekcje o Witoldzie Pileckim dla mieszkańców. Pokażemy także film, który zrealizowaliśmy, poświęcony ucieczce Pileckiego z Auschwitz. Myślę, że będzie i merytorycznie, i widowiskowo, i ciekawie, i godnie – powiedział Bogdan Wasztyl.

Rtm. Pilecki z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim zbiegli z obozu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. W pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka Pilecki pisał dla władz AK swój pierwszy raport z Auschwitz.

Organizatorami rajdu są Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji Kawalerii im. Rtm. Witolda Pileckiego z Chrzanowa oraz oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl