Pomnik rotmistrza Pileckiego do końca roku ma stanąć na Żoliborzu

Trwają ostatnie prace przy budowie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Monument ma być gotowy do końca roku. Data jego uroczystego odsłonięcia zostanie uzgodniona z rodziną rtm. Pileckiego.

Pomnik stanie w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego. Nawiąże w ten sposób do miejsca, gdzie rtm. Pilecki dał się złapać i wywieźć do obozu KL Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu.

Cezary Jurkiewicz, radny miasta stołecznego Warszawy, podkreśla, że odsłonięcie pomnika rtm. Pileckiego będzie bardzo ważną dla Warszawy manifestacją patriotyczną.

– To jest coś, co Warszawie się należy jako rzecz podstawowa, dlatego że rotmistrz Pilecki postacią, która według mnie jest jedną z najmniej nagłaśnianych do tej pory. Jest człowiekiem niebywałym, który oddając swoje życie miał też świadomość wiary, którą zawsze pokazywał. Myślę, że to jest ten obszar, który dla mnie osobiście jest ciągle nieodkrywany i nienależycie eksponowany. Mam nadzieję, że jeśli ten pomnik powstanie i zostanie odsłonięty w Warszawie, będzie to wydarzenie dla stolicy bardzo ważne i istotne, podobnie jak było to przy pogrzebie majora „Łupaszki” – mówi Cezary Jurkiewicz.

Witold Pilecki był oficerem Wojska Polskiego. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po kampanii wrześniowej w 1939 r. przedostał się do Warszawy, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną.

W 1940 roku pozwolił się zatrzymać Niemcom, aby trafić do Auschwitz. Tam przebywał do 1943 roku, organizując obozowy ruch oporu. Poinformował świat o Holokauście w tzw. „Raportach Pileckiego”.

RIRM

drukuj