fot. https://www.facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

Waszyngton: w Muzeum Ofiar Komunizmu odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Raport Pileckiego”  

W Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie odbył się w czwartek przedpremierowy pokaz filmu fabularnego „Raport Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza oraz Krzysztofa Łukaszewicza. Film, zrealizowany przy pomocy m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, opowiada o historii zamordowanego przez komunistów żołnierza, który zinfiltrował obóz Auschwitz.

Jak stwierdzili przedstawiciele PFN, czas i miejsce pokazu filmu były nieprzypadkowe, bo otwarte w ubiegłym roku – przy polskim wkładzie – muzeum w centrum Waszyngtonu to pierwsze tego typu miejsce na świecie upamiętniające blisko 100 milionów ofiar komunizmu, jedną z których był sam Witold Pilecki. Ponadto 25 maja decyzją Parlamentu Europejskiego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

„Historia Witolda Pileckiego jest tak samo ważna dla Polaków, jak i dla wszystkich narodów zjednoczonej Europy i świata, dzielących te same uniwersalne wartości. Jest niezwykle symboliczne, że tu w Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie w 75. rocznicę wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Pileckim, możemy zaprezentować jego zasługi w walce z dwoma dwudziestowiecznymi totalitaryzmami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem” – powiedział podczas pokazu Michał Góras, wiceprezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Podczas pokazu wystąpili też m.in. szef muzeum i były dyplomata Andrew Bremberg. Wyemitowano też przemówienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

„Ten film opowiada historię człowieka, który stał się symbolem naszej determinacji i dramatycznych wyborów, przed którymi stały osoby i społeczności w obliczu śmiertelnego zagrożenia” – powiedział minister.

Prezes PFN, dr Marcin Zarzecki, stwierdził, że Fundacja zaangażowała się w produkcję filmu, bo „jego idea wyraża nasze główne cele – włączanie historycznych, fundamentalnych zagadnień, do istotnego, międzynarodowego dyskursu publicznego”.

„Rotmistrz Witold Pilecki w masowej świadomości jest bohaterem równym antycznym herosom. Pragniemy, aby jego niezwykła biografia, człowieka walczącego z dwoma totalitaryzmami XX wieku, stała się rozpoznawalna także za granicą. Stąd pokaz przedpremierowy filmu w Victims of Communism Museum w Waszyngtonie, miejscu, w którym rotmistrz Pilecki zajmuje strategiczne miejsce w narracji o konstytuowaniu się ruchu antykomunistycznego” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

„Raport Pileckiego” to film fabularny oparty na życiorysie rotmistrza – żołnierza wojny polsko-bolszewickiej i Wojny Obronnej 1939 roku, uczestnika Powstania Warszawskiego oraz nieustępliwego konspiratora, toczącego heroiczną walkę z bestialstwem i okrucieństwem dwóch totalitarnych systemów XX wieku – nazizmu i komunizmu.

Tytułowy raport stanowi nawiązanie do jednego z największych wyzwań, których podjął się Witold Pilecki – przedostania się jako ochotnik do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i jego dokładnej infiltracji. Zebrane przez niego podczas ponad dwuletniej niewoli materiały pozwoliły na przedstawienie światu prawdy o zbrodniach hitlerowców w obozie.

Ponad dwugodzinny film przedstawia jednak kluczowe momenty z całego życia rotmistrza, od wojny z Bolszewikami po tortury i egzekucję z rąk komunistycznego reżimu w Polsce.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl