Litwa: otwarcie wystawy „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”

W Domu Kultury Polskiej w Wilnie w poniedziałek została otwarta wystawa kilkudziesięciu plakatów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Odbyła się też prezentacja książki „Raport Witolda”, relacji rotmistrza Pileckiego z działalności konspiracyjnej w niemieckim obozie Auschwitz.

„Przyjechałam tu, by uświadomić, że Pilecki był związany z tą ziemią” – powiedziała podczas poniedziałkowego spotkania w Wilnie Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektów o rotmistrzu Pileckim.

Kupiszewska przypomniała, że Witold Pilecki przez 16 lat mieszkał w Wilnie.

„Być może nikt dotychczas nie zdawał sobie sprawy, że rotmistrz Pilecki tu dojrzewał, kształcił się” – wskazała Małgorzata Kupiszewska zaznaczając, że wileńska wystawa o rotmistrzu i prezentacja jego relacji z obozu śmierci są „powrotem Witolda do Wilna”.

„Chciałabym, by tu go poznawano i propagowano” – powiedziała.

Prezentowane w Wilnie plakaty są pracami zgłoszonymi na międzynarodowy konkurs, zorganizowany w 2016 roku w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” pod honorowym patronatem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Jak poinformowała PAP Małgorzata Kupiszewska, konkursowe plakaty już były prezentowane w Londynie, Rzymie, Parlamencie Europejskim.

We wtorek Małgorzata Kupiszewska postać rotmistrza Pileckiego przybliży młodzieży polskiej z rejonu solecznickiego. Spotkanie i prezentacja książki „Raport Witolda” odbędzie się w Ejszyszkach.

Witold Pilecki (1901-1948), rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, współwięźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz. Pilecki został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony w 1948 roku.

W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.

PAP/RIRM

drukuj