Prezydent: Biblioteka Narodowa jest skarbnicą dorobku intelektualnego

Biblioteka Narodowa jest nieocenioną skarbnicą polskiego i europejskiego dorobku intelektualnego; niezwykle ważnym elementem państwowotwórczym i kulturotwórczym – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, podczas uroczystości z okazji 90-lecia Biblioteki Narodowej.

W poniedziałek w Pałacu Krasińskich w Warszawie odbywają się uroczystości z okazji 90-lecia podpisania rozporządzenia reaktywującego Bibliotekę Narodową przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w dniu 24 lutego 1928 roku.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że rozporządzenie prezydenta Mościckiego „przywracało Bibliotekę Narodową, która wcześniej istniała jako najstarsza biblioteka europejska o charakterze narodowym”.

Jak dodał, Biblioteka Narodowa jest „nieocenioną skarbnicą polskiego, ale nie tylko polskiego, bo w ogóle europejskiego dorobku intelektualnego, jest skarbnicą polskiej literatury, także polskiej kompozycji muzycznej”.

„Jest niezwykle ważnym elementem państwowotwórczym jako element kulturotwórczy, jako element przechowania, przeniesienia dorobku kulturowego, ale przede wszystkim budowy polskiej tradycji. To tu można obserwować, jak zmieniał się polski język, kiedy zaistniał na papierze, kiedy zaczęła tworzyć się rzeczywiście polska literatura” – powiedział Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj