fot. Fundacja Grupa Proelio

Fundacja Grupa Proelio przekazała podziękowania władzom krakowskiego szpitala za wybór prof. W. Półtawskiej na patrona nowego oddziału noworodkowego

Ponad 15 tys. osób podpisało się pod listem z podziękowaniem dla władz szpitala ginekologiczno-położniczego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie za wybór prof. Wandy Półtawskiej na patrona nowego oddziału noworodkowego. W czwartek przedstawiciele Fundacji Grupa Proelio, która przygotowała apel, przekazali podziękowania dyrektorowi szpitala dr hab. n. med. Antoniemu Marcinkowi.

Nowy oddział noworodkowy im. prof. Wandy Półtawskiej został oddany do użytku na początku marca. Otwarcie poprzedził protest przeciwko wyborowi prof. Wandy Półtawskiej na patrona oddziału, organizowany przez środowisko antyklerykalne. Argumentem przeciwko takiej decyzji miał być sprzeciw prof. Półtawskiej wobec tzw. aborcji i metody in vitro. W odpowiedzi Fundacja Grupa Proelio przygotowała list, w którym podziękowała władzom szpitala za wybór patrona. Podpisało się pod nim 15 230 osób.

„Dziękujemy za wybór prof. Wandy Półtawskiej na patrona nowego oddziału noworodkowego. Profesor jako osoba wielce zasłużona w działalności na rzecz rodziny oraz dzieci wspaniale nadaje się do takiej roli. Wybór jej za patrona jest pięknym sygnałem dla pacjentów, że w szpitalu szanuje się i walczy o życie każdego dziecka, także o życie tych najciężej chorych” – brzmi fragment listu.

List z podziękowaniem dr. Antoniemu Marcinkowi wręczyły w imieniu fundacji Joanna, której trójka dzieci urodziła się w szpitala, a także jej szwagierka, Katarzyna Zawodnik. Mąż pierwszej z nich z powodu wady genetycznej jest niewidomy. To samo dotyczy Katarzyny.

„Jako była pacjentka szpitala oraz żona osoby urodzonej z wadą genetyczną bardzo doceniam wybór patrona oddziału. Prof. Wanda Półtawska jest niedoścignionym wzorem walki o życie i działania na rzecz rodziny. Jest mamą czwórki dzieci, lekarzem, więc nie wyobrażam sobie lepszego kandydata na patrona oddziału, gdzie ratuje się kruche i delikatne życie na tak wczesnym etapie. Gdyby moje dziecko trafiłoby na taki oddział, czułabym się bezpiecznie, wiedząc, że lekarzom pracującym w tym miejscu przyświecają wartości reprezentowane przez dr Półtawską” – mówi Joanna Zawodnik.

„Stanowisko za życiem prezentowane przez prof. Wandę Półtawską jest dla mnie złotem wypróbowanym w ogniu piekła obozu w Oświęcimiu. To tam mogła zobaczyć, do czego prowadzi wybiórcze udzielanie prawa do życia. Osoba, która ukończyła taką szkołę człowieczeństwa, jest najlepiej wybraną patronką oddziału, na jakim ratuje się życie najsłabszych” – dodaje Katarzyna Zawodnik.

fot. Fundacja Grupa Proelio

Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes Fundacji Grupa Proelio oraz autor listu, wyjaśnia, że „oddział będzie zajmować się m.in. wcześniakami urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, a także noworodkami z wadami lub chorobami genetycznymi płodu”.

„Jeszcze do niedawna w Polsce można było zabijać dzieci z wadami rozwojowymi do około 24. tygodnia ciąży. Absurdem byłoby wybranie na patrona oddziału kogoś, kto popierał zabijanie dzieci w bardzo podobnym wieku i stanie zdrowia do tych, jakie będą się znajdować na oddziale, a nie tego, kto walczył o to, aby nie można było ich zabijać” – komentuje Zbigniew Kaliszuk.

Wiceprezes Fundacji odnosi się także do ataków na prof. Wandę Półtawską.

„Było mi przykro, gdy obserwowałem atak na prof. Półtawską i szpital. Czułem, że potrzeba okazać im naszą solidarność. W proteście uczestniczyło ledwie kilka osób, ale nie przeszkodziło to mediom nagłośnić go jakby chodziło o jakieś ogromne wydarzenie. Zależało nam, aby pokazać, że wielokrotnie więcej docenia decyzję szpitala” – podkreśla Zbigniew Kaliszuk

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także na rzecz małżeństwa, rodziny, dzieci oraz wolności sumienia. Działalność fundacji Grupa Proelio można śledzić poprzez stronę internetową oraz poprzez media społecznościowe, jak YouTube, Facebook oraz Instagram.

fot. Fundacja Grupa Proelio

Fundacja Grupa Proelio

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl