W Łodzi przejdzie Marsz Rotmistrza Pileckiego

W 67. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, ulicami Łodzi przejdzie marsz jego imienia. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie bohatera oraz przybliżenie jego sylwetki młodemu pokoleniu.

Przed marszem, o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności. Po Eucharystii., ok. godz. 19.00, nastąpi przemarsz pod Pomnik Ofiar Komunizmu przy ul. Andstadta. Tam odbędą się przemówienia okolicznościowe, a przy pomniku zostaną złożone kwiaty.

Ideą marszu jest oddanie należnej czci bohaterom – mówi Kamil Klimczak, koordynator Porozumienia Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego.

– Chcemy upamiętnić tego człowieka, który został uznany przez brytyjskiego historyka Michaela Foota za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi drugiej wojny światowej; walczył i z najeźdźcą niemieckim i z okupacją komunistyczną. Z rąk tej ostatniej poniósł śmierć. Warto pójść w tym marszu. Po pierwsze dlatego, żeby zamanifestować swoją polskość i patriotyzm, a po drugie, aby oddać – nie tylko Pileckiemu, ale i innym bohaterom walki z totalitaryzmem – należny hołd – powiedział Kamil Klimczak.

Prof. Wojciech Polak, historyk, podkreśla, że rotmistrz Witold Pilecki był człowiekiem, który niewątpliwie zachował godną postawę do samego końca.

– Wielki patriota i właściwie jeden z największych naszych bohaterów narodowych, który zasługuje na to, żeby jego szczątki legły na Wawelu obok naszych królów, hetmanów i największych bohaterów. Miejmy nadzieję, że to nastąpi. Prawdopodobnie wiemy gdzie leży. Na miejscu jego pochówku są pomniki postawione później. Jeżeli ta sprawa zostanie wyjaśniona, uporządkowana, jeżeli te szczątki rotmistrza Pileckiego zostaną odnalezione, to myślę, że powinny być bezwzględnie pochowane właśnie w naszej nekropolii narodowej – podkreśla prof. Wojciech Polak.   

Dokładnie 67 lat temu, 25 maja 1948 r., władze Polski Ludowej wykonały wyrok śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim. Po wykonaniu wyroku jego zwłoki złożono w nieznanym miejscu. Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały cenzurze  PRL. Zrehabilitowany w 1990 r. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

Organizatorem marszu jest Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl