fot. PAP/Roman Zawistowski

Posiedzenie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

W Łodzi rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Gospodarzem spotkania jest szef MSZ i przewodniczący OBWE, prof. Zbigniew Rau. Biorą w nim udział ministrowie spraw zagranicznych lub ich pełnomocnicy z państw członkowskich oraz współpracujących z Organizacją.

Na posiedzeniu Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie obecny jest także prezydent Andrzej Duda. Podczas obrad nastąpi symboliczne przekazanie przewodnictwa w OBWE ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej, który obejmie urząd w 2023 roku.

Głównym tematem obrad jest wojna na Ukrainie – wskazał rzecznik MSZ, Łukasz Jasina.

– Spotkanie odbywa się w kontekście trwającej agresji Rosji przeciwko Ukrainie, która – co wiemy wszyscy – stanowi pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego, ale także uderza we wszystkie zobowiązania i zasady OBWE, co do których w przeszłości zgodziły się – zwłaszcza gdy powstawały KBWE i OBWE – państwa uczestniczące w Organizacji. Dyskusje we wszystkich formatach, które odbędą się na szczycie, zostaną poświęcone przyczynom kryzysu oraz jego potencjalnym rozwiązaniom – powiedział Łukasz Jasina.

Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE. Kraj ten reprezentuje na szczycie stały przedstawiciel Rosji przy OBWE, Aleksander Łukaszewicz.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl