fot. prezydent.pl

Prezydent: chcę, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich

Chcę, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich, że została stworzona według wzoru, który oni podyktowali – powiedział w środę w Nowym Dworze Gdańskim prezydent Andrzej Duda, apelując o udział w proponowanym przez siebie referendum konsultacyjnym ws. nowej ustawy zasadniczej.

Andrzej Duda podkreślił na spotkaniu z mieszkańcami Nowego Dworu Gdańskiego, że obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza jest „konstytucją okresu przejściowego”. „Jest konstytucją, która powstała w czasie, kiedy obóz <<Solidarności>> nie był przy władzy” – zauważył.

„Najwyższy czas pomyśleć o jej zmianie, o tym, żebyśmy mieli konstytucję na miarę XXI wieku. Na miarę Polski, która chce się rozwijać, która chce być Polską silną, której nie będzie się dało tak wymazać z mapy, jak dało się ją wymazać z mapy w roku 1939. Która będzie umiała budować swój potencjał i z której wszyscy będziemy mogli być coraz bardziej dumni” – przekonywał prezydent.

Prosząc obywateli o włączenie się w dyskusję nt. konstytucji, Andrzej Duda podkreślił, że ważna jest każda rozmowa w tej sprawie.

„Proszę was, żebyście wzięli udział w tym przyszłym referendum. Ono jest naprawdę bardzo ważne, bo chciałbym, żeby Polacy mieli poczucie, że konstytucja jest ich i mieli wpływ na jej powstanie. Nie tylko, że akceptowali jej treść, która została napisana przez jakieś elity i specjalistów-prawników, ale że została ona napisana według wzoru, jaki oni podyktowali” – dodał prezydent Duda.

Zgromadzeni odpowiedzieli na wystąpienie prezydenta skandując: „chcemy nowej konstytucji”.

Zwracając się do mieszkańców prezydent odniósł się również do projektu budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że inwestycja ta „ma swoich zwolenników i ma też swoich przeciwników”. Wierzę jednak w to – mówił – „że będzie służyła i Rzeczypospolitej i będzie dobrze służyła tej ziemi”.

„Że przyczyni się do rozwoju wielu innych inwestycji, na które państwo tutaj czekacie, bo macie do tego prawo, podkreślam: prawo, zapisane w konstytucji jako zasadę zrównoważonego rozwoju – do tego, aby także i w tę ziemię inwestowano, do tego, aby także i tutaj władze tworzyły warunki do rozwoju” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj