fot. kompozycja własna

ZUS ogranicza świadczenia dla ukraińskich uchodźców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał świadczenia dla ponad 110 tysięcy uchodźców ukraińskich. W dużej mierze na prośbę samych Ukraińców.

Zgodnie z prawem UE uchodźcy otrzymują w naszym kraju świadczenia pieniężne m.in. w ramach programu „Rodzina 500 plus” czy „Dobry Start”. Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, wskazał, ze wielu Ukraińców decyduje się opuścić Polskę, dlatego Zakład we współpracy ze Strażą Graniczną, weryfikując dane dotyczące osób przybywających i opuszczających nasz kraj, zatrzymuje uprawnienia do pobierania świadczeń socjalnych. Duża ich część zatrzymywana jest jednak na prośbę Ukraińców.

– Jeżeli chodzi o same świadczenia i ich wstrzymanie, to mamy już ponad 110 tysięcy świadczeń wstrzymanych. Warto podkreślić jeden fakt, iż sami Ukraińcy także zgłaszają do ZUS fakt, że wyjeżdżają z Polski i nie chcą pobierać świadczeń. Można powiedzieć, iż obywatele Ukrainy bardzo uczciwie podchodzą do tej kwestii – powiedział Paweł Żebrowski.

Odnotowane zostały jednak przypadki nadużyć ze strony uchodźców ukraińskich. Z tego powodu rząd przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która uszczelni system, aby nie było wątpliwości. że świadczenia pobierane są przez tych, którym się one należą. Od początku rosyjskiej agresji z Ukrainy do Polski wjechało blisko 8 milionów Ukraińców, a wyjechało ponad 6 milionów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl