ZUS wypłaci 313 tys. emerytur po obniżeniu wieku emerytalnego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o wypłacie emerytur dla 313 tysięcy osób. Chodzi o emerytury wynikające z przepisów obniżających wiek emerytalny.

1 października weszła w życie reforma emerytalna, zgodnie z którą kobiety ponownie uzyskały prawo do przejścia na emeryturę od 60. roku życia, a mężczyźni od 65.

Od października do 29 grudnia ZUS wydał 395 tys. decyzji emerytalnych. Większość z nich dotyczy kobiet ponad 233 tys., a blisko 162 tys. – mężczyzn.

Przeciętna emerytura brutto, wyniosła w przypadku kobiet ponad 1 614 zł, a w przypadku mężczyzn niespełna 2 700 zł. Przeciętna wysokość emerytury zależy od regionu – dla kobiet najwyższa jest w Warszawie ponad 2044 zł, a najniższa w oddziale w Biłgoraju ponad 1454 zł. Najwyższa przeciętna emerytura mężczyzn jest w oddziale w Rybniku ponad 3533 zł, a najniższa również w Biłgoraju niespełna 2200 zł.

Liczba świadczeń zawieszonych z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia lub na wniosek świadczeniobiorcy wynosi ponad 54 tysiące. Decyzji odmownych ZUS wydał blisko 28 tysięcy.

Rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz zwrócił uwagę, że ok. 53 proc. wnioskodawców nie było aktywnych zawodowo przed złożeniem wniosku. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła wczoraj, że pomimo wprowadzenia od października obniżonego wieku emerytalnego liczba zatrudnionych Polaków „nie malała”. Podkreślała, że „wpływ przywrócenie wieku emerytalnego na rynek pracy nie był tak silny, jak szacowano wstępnie”. [czytaj więcej]

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl