Alarm pogodowy w Europie

Kolejna wichura pustoszy Europę Zachodnią. Nad Wielką Brytanią, Francją, Belgią i Holandią szaleje orkan Eleanor. Na północy Francji bez prądu jest ok. 200 tys. gospodarstw domowych. Zawieszono ruch na lotniskach w Miluzie i Strasburgu.

Eleanor wywołał szkody na zachodzie i północy Francji, a także w regionie paryskim, gdzie prądu pozbawionych jest 30 tys. domów. Rano w Paryżu podmuchy wiatru sięgały 100 km na godz., ze względów bezpieczeństwa nie otwarto wieży Eiffela, którą co roku odwiedza ponad 6 mln turystów. Przez cały dzień zamknięte będą również stołeczne parki, ogrody i cmentarze. Tymczasowo został zawieszony ruch na francusko-szwajcarskim lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg oraz w porcie lotniczym w Strasburgu. Zła pogoda zakłóciła również ruch pociągów – rano sparaliżowana była Normandia. Eleanor spowodował też odwołanie 176 spośród 1200 lotów na amsterdamskim lotnisku Schiphol. Oczekuje się, że liczba anulowanych lotów wzrośnie, gdyż w ciągu dnia wichura będzie się nasilała.

Orkan przeszedł także nad Wielką Brytanią, gdzie bez prądu są tysiące domów, a dla niektórych nadmorskich obszarów, głównie wzdłuż zachodnich i południowo-zachodnich wybrzeży Anglii, wydano ostrzeżenia przed podtopieniami. Bardzo silny, sięgający ponad 100 km na godz. wiatr, obfite opady oraz burze występują również w Belgii. Służby utrzymują wysoki stopień zagrożenia.

                  

Ostrzeżenia dla siedmiu województw w Polsce wydal również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W naszym kraju wiatr w porywach może sięgać 90 km/h. Na Bałtyku szaleje sztorm, który może osiągnąć nawet 8 stopień w skali Beauforta.

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl