fot. https://twitter.com/MSZ_RP

Rzecznik MSZ: Zbigniew Rau potwierdził wsparcie OBWE dla reform wdrażanych w Albanii

Pełniący obowiązki przewodniczącego OBWE szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zbigniew Rau, zakończył oficjalną wizytę w Albanii. Potwierdził wsparcie OBWE dla pakietu reform wdrażanych w Albanii, m.in. w zakresie sądownictwa i praworządności – poinformował w czwartek rzecznik resortu spraw zagranicznych, Łukasz Jasina.

„16 czerwca minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył oficjalną wizytę w Albanii, w ramach pełnienia obowiązków Przewodniczącego OBWE” – napisał Łukasz Jasina w komunikacie opublikowanym na stronie MSZ.

Jak przypomniał, w stolicy Albanii (Tiranie) szef polskiej dyplomacji rozmawiał z ustępującym prezydentem Ilirem Metą, prezydentem elektem Bajramem Begajem, wicepremierem Arbenem Ahmetajem oraz głównym negocjatorem Albanii z Unią Europejską, Zefem Mazi; spotkał się również z przedstawicielami misji OBWE w Albanii.

Zbigniew Rau – pełniący obecnie funkcję przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – potwierdził wsparcie Organizacji dla pakietu reform sukcesywnie wdrażanych w Albanii, m.in. w zakresie sądownictwa, praworządności i zwalczania korupcji – czytamy w komunikacie.

„Z radością potwierdzam gotowość OBWE do dalszej pomocy w ważnych obszarach reform. Albania radzi sobie bardzo dobrze w ich wdrażaniu. Ponadto z zadowoleniem przyjmuję silne wsparcie rządu albańskiego dla regionalnego projektu OBWE w sprawie zmian klimatycznych i bezpieczeństwa w Europie Południowo-Wschodniej” – powiedział Rau, cytowany w komunikacie.

Jak podkreślono, minister spraw zagranicznych złożył gospodarzom gratulacje z okazji 30. rocznicy członkostwa w OBWE i 25-lecia działalności misji Organizacji w Albanii. W rozmowach podnosił również temat przybliżenia tego kraju do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1537017885763190784

Rzecznik MSZ przypomniał, że Albania była drugim (po Czarnogórze) krajem wizytowanym przez szefa MSZ podczas pobytu na Bałkanach Zachodnich, a na zakończenie wizyty Zbigniew Rau udaje się do Macedonii Północnej.

W styczniu 2022 roku Polska objęła roczne przewodnictwo w OBWE.

PAP

drukuj