W sobotę ulicami Torunia przejdzie VIII Marsz Pułkownika Pileckiego

W najbliższą sobotę ulicami Torunia przejdzie VIII Marsz Pułkownika Pileckiego. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Miłość do bliźniego”. 

O godz. 13.00 w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla, ordynariusza toruńskiego. Po Eucharystii uczestnicy przejdą w kierunku Pomnika Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbędą się dalsze uroczystości.

O godz. 15.30 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja naukowa pt. „Walka o godność człowieka” w XX i XXI wieku z udziałem m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdaleny Gawin.

W tym roku zmieniamy charakter marszu, stąd połączenie postaci płk. Witolda Pileckiego z ideą walki z handlem ludźmi – podkreśla Karol Wojtasik, radny Prawa i Sprawiedliwości z Torunia.

– Skąd takie powiązanie? Chcielibyśmy zmienić charakter marszu Pileckiego, żeby konfrontować jego życiorys, jego działalność jako żołnierza, jako męża, ojca, ale też i Polaka i jak on się zachowywał wobec problemów w czasach, kiedy żył z problemami, które są dzisiaj. Tak jak Pilecki walczył o godność i o podmiotowość człowieka podczas okupacji niemieckiej, o dumę Polaka, tak teraz Fundacja Heart Kenya walczy o godność i podmiotowość człowieka w XXI w. Chcielibyśmy korelować takie problemy, z Pileckiego – pierwsza połowa XX w. z obecnymi problemami – powiedział Karol Wojtasik.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polska Tożsamość, Urząd Miasta Torunia oraz związki strzeleckie. Patronat medialny nad Marszem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl