Łódź uczciła pamięć generała „Nila”

Mijają 64 lata od śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. W Łodzi odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przed tablicą na kamienicy przy ul. Próchnika, gdzie generał mieszkał po zakończeniu II wojny światowej. 

Dr Tomasz Toborek z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi podkreśla, że gen. „Nil” przez całe życie był żołnierzem i walczył o niepodległość Polski.

– W 1953 roku, 24 lutego wyrok został wykonany w więzieniu na Mokotowie w Warszawie, w ten sposób jeden z największych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego – postać wybitna i wyjątkowa, dołączyła do grona tych wybitnych Polaków, którzy zostali przez komunistów zamordowani. On, bez wątpienia, należał do najważniejszych – wskazuje dr Tomasz Toborek.

Miejsce pochówku Emila Fieldorfa przez wiele lat pozostawało nieznane. W kwietniu 2009 pojawiły się informacje, że pracownikom IPN udało się ustalić lokalizację grobu.

Ciało generała spoczywa najprawdopodobniej na Warszawskich Powązkach, blisko symbolicznego grobu wystawionego dla uczczenia jego pamięci.

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie gen. Augusta Fieldorfa Fieldorfa Orderem Orła Białego.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl